تاثیر بی خوابی زنان برروی ابتلاء به دیابت

۲۸ فروردین ۱۳۹۵

۷۴

براساس تحقیقات جدید بی خوابی زنان می تواند منجر به ابتلای آنها به دیابت شده و قند خون زنان را افزایش دهد. در این مقاله در رابطه با تاثیر بی خوابی زنان بر روی ابتلاء به دیابت بیشتر بدانید .

تاثیر بی خوابی زنان برروی ابتلاء به دیابت

به گفته کارشناسان، بی خوابی می تواند موجب اختلال در هورمون ها شده و نقش مهمی در افزایش قند خون ایفا می کند.

محققان دانشگاه هاروارد در آخرین مطالعات خود دریافتند زنانی که دارای مشکلات مزمن در زمان خواب هستند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع2 قرار دارند.

به گفته این محققان، مشکلاتی نظیر دیر به خواب رفتن، خواب کمتر از 6 ساعت، خروپف مکرر، آپنه خواب یا شیفت های کاری چرخشی موجب بروز افزایش ریسک دیابت نوع2 می شود.

آنها دریافتند زنانی که همیشه یا در اکثر مواقع برای به خواب رفتن یا داشتن یک خواب مداوم با شکل روبرو هستند، 45 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع2 قرار دارند.

به گفته این محققان، زنانی که با بیش از چهار مشکل در خواب مواجه هستند، چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع2 قرار دارند.

مدیر مرکز دیابت مونتفیور نیویورک، در این باره می گوید: «خواب مختل می تواند موجب افزایش ابتلا به دیابت نوع2 شود چراکه مشکلات خواب با اختلال در ترشح هورمون های بدن همراه است.»

وی در ادامه می افزاید: «خوب نخوابیدن بر ریتم شبانه روزی بدن که از طریق هورمون ها تنظیم می شود تاثیر می گذارد. این هورمون ها نقش مهمی در متابولیسم و کنترل قند خون ایفاء می کنند. از اینرو تعجب آور نیست بگوییم که اختلالات خواب با چاقی و دیابت مرتبط است.»

منبع: mehrnews.com