غار کرفتو یکی از زیباترین آثار تاریخی و طبیعی ایران

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

۵۲

آثار تاریخی و طبیعی ایران همیشه باعث شگفتی باستان‌شناسان و گردشگران سراسر دنیا شده است. غار کرفتو یکی از این موارد است که در جنوب شهر سقز از توابع استان کردستان واقع شده است.

غار کرفتو یکی از زیباترین آثار تاریخی و طبیعی ایران

موقعیت جغرافیایی غار کرفتو

غار کرفتو در حدود کیلومتر 70  بخش جنوب شهر سقز از توابع استان کردستان واقع شده است.

تاریخچه غار کرفتو

غار کرفتو بی شک یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی غرب کشور محسوب می‌شود. این  غار مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و تلاش انسان‌ها برای غلبه بر طبیعت و زندگی بهتر و ایمن‌تر است.

سابقه سکونت یا مورد استفاده قرار گرفتن آن را از دوره سلوکی به بعد یعنی اشکانی، ساسانی و اسلامی می‌دانند. پس از کاوش هایی که در دو فصل انجام گرفت و با نتیجه‌ی حاصل از مطالعات محوطه‌های اطراف غار مشخص شد  پیش از تاریخ، احتمالا از اواخر هزاره پنجم و هزاره چهارم پ. م. این غار همزمان با پناگاه‌های و غارهای دیگر از جمله غار کانی میکائیل مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نتیجه آزمایشات خاک‌شناسی دو غار کرفتو و کانی میکائیل (در یک کیلومتری شمال کرفتو) نشان می‌دهد به علت یک رشته فعالیت‌های جزئی و فعل و انفعالاتی که در سطح غارها به عمل آمده و روسوباتی که بر جای مانده این غارها از هزاره چهارم پ. م. عاری از فعالیت‌های انسانی بوده  است و ساکنان آنها که گله‌دارانی کوچ رو بوده اند، این  مناطق  را ترک کرده‌اند

طبق کاوش باستان‌شناسان، قسمت‌هایی از غار کرفتو توسط دست‌های هنرمندان ایرانی‌ و بدون در اختیار داشتن وسایل کنده‌کاری شکل گرفته است. این غار از جنس آهک  بوده  و  مربوط به زمان سوم زمین‌شناسی است و در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1318 هجری قمری با شماره‌ی 330 به ثبت ملی رسید.

بر اساس اسناد بر جای مانده، در سال 1818 میلادی، شخصی به نام سررابرت کرپورتر   از غار کرفتو دیدن کرده است. وی دست نوشته‌ی معروف این غار را مورد مطالعه و تحقیق قرار داده و در نهایت موفق به ترجمه‌ی آن شده است،   اما در سال 1838 میلادی، سر هنری اولینسون به غار کرفتو رفت و پس از بررسی کتیبه، ترجمه‌ سر رابرت کرپورتر را اصلاح کرد.

گویا شخصی به نام سر اورل اشتین به کمک همکارش ایوب خان، که هنرمندی معروف بوده است در سال 1963 از غار کرفتو بازدید می‌کند و از اتاق‌های حجاری شده، مسیرها و رواق‌های غار نقشه‌ای طراحی می‌کند.

در گذشته بر اثر سکونت اقوام گوناگون تغییرات، دگرگونی‌ها و دخل و تصرفاتی در غار ایجاد شده و فضاهایی به صورت اطاق های تودرتو، راهرو و دالان عبوری و... به وجود آمده و از این جهت غار کرفتو در میان غارهای دست‌کن از شهرت خاصی برخوردار است. این شهرت بی‌دلیل نیست، زیرا این غار از لحاظ بافت ساختمانی بی‌نظیر است.

مسیرها و اتاق‌های ساخته شده در قال نشان از سکونت انسان‌ها در آن دارد. غار کرفتو از شگفتی‌هایی است که در نوع خود بی‌همتا است.   اندازه‌ی درگاه  ورودی غار کرفتو حدود 20 تا 25 متر نسبت به سطح تپه است و مردم برای رفتن به داخل غار با مشکل مواجه بودند. به همین دلیل به وسیله‌ی چوب درخت‌ها، پله‌هایی را درست کردند  و در مسیر رسیدن به غار نصب کرده تا بتوانند از داخل غار بازدید کنند.

معماری غار کرفتو

دانشمندان معتقدند غار کرفتو 4 طبقه داشته  است و معماران زبر‌دست آن زمان به گونه‌ای اعجاب‌آمیز، مکان‌هایی را در هر طبقه طراحی و ساخته‌اند که  متشکل از نورگیر و پنجره‌ است و پله‌هایی را در دل غار برای  رفتن به طبقه‌ها بدون داشتن وسایل امروزی به وجود آورده‌اند و پنجره‌ها و ورودی‌ها را محکم ساخته‌اند تا امنیت طبقه‌های این غار برقرار باشد. در طول تاریخ اتفاقاتی مانند زمین لرزه باعث شده تا  صخره‌های نزدیک دهانه‌ی غار، بیرون و اطراف آن دچار ریزش و آسیب شوند. البته این خرابی‌ها اکنون هم قابل رؤیت است. به این خاطر  مسیرهای رفتن به طبقه‌ها و نیز اتاق‌ها، هنوز هم برای باستان‌شناسان مجهول است.

دقت در تراشیدن و کندن اطاق ها، فرم خاص سقف‌ها به شیو ه کمانی و ایجاد درگاهی‌ها و پله‌های آستانه آن در پنجره‌ها و نورگیرهای اطاق‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است و از نظر تزئینات موجود در پنجره‌ها قابل مقایسه با آثار موجود در تپه نوشیجان ملایر از دوران مادهاست. روی سردر ورودی یکی از اطاق‌های طبقه سوم کتیبه‌ای یونانی وجود دارد که تا حد زیادی صدمه دیده است.

در این کتیبه از هراکلس یاد شده و به همین دلیل بسیاری این غار را  معبد  خدای  یونانی  نامگذاری کرده‌اند. در این کتیبه آمده است:

" این خانه هراکلس است، هر کس در آن وارد شود در امان است. "

وجود این کتیبه سبب شده تا برخی عقیده داشته باشند احتمالا این غار مدتی به صورت موقت مورد سکونت و استقرار سلوکیان (جانشینان پس از اسکندر مقدونی) قرار گرفته که پس از فتوحات مهرداد دوم اشکانی به سمت غرب ایران حرکت کرده‌اند. در تحقیقات باستانشناسی این غار چهار دوره سکونتی داشته است: پیش از تاریخ، اشکانی، ساسانی و اسلامی که البته دوره سلوکی آن چندان مورد یقین نیست. چه بسا که کتیبه مورد بحث ممکن است در قرون گذشته ایجاد شده باشد. البته باید با مطالعات بیشتر و آزمایشاتی که از خود کتیبه به عمل می‌آید، صحت و سقم آن عیان شود.

هنرمندان آن زمان تصاویری از حیوانات و گیاهان روی دیوار بعضی از اتاق‌ها و مسیرهای ورودی حک کرده‌اند. جالب است بدانید بیشتر زیبایی و شگفتی این غار مربوط به طبقه‌ی سوم آن است. هنرمندان ماهر در گذشته به قدری اتاق‌ها، سقف‌ها، پله‌ها، نورگیرها، ورودی‌ها و پنجره‌های این طبقه را زیبا کنده‌کاری کرده‌اند که بازدیدکنندگان محو تماشای آن می‌شوند.

طول غار کرفتو نزدیک به 750 متر است و به دلیل وجود  راهروهایی با پیچ زیاد، هنوز نقشه‌ی بدون عیب و نقص و جامع از این غار در دسترس قرار نگرفته است.

بعضی از راهروهای این غار به گونه‌ای درست شده‌اند که سقف آن‌ها با کف فاصله‌ی کمی دارد و به سختی می‌توان این مسیرها را طی کرد.

برای بازدید از این غار باید 18 پله را پشت سر گذاشت و مهندسان فاصله‌ی این بنا را از سطح زمین حدود 100 متر تخمین زده‌اند. نقوش زیبایی چون شخصی که سوار اسب است، گوزنی که مارال نام دارد و تعدادی حیوان، روی دیوارهای داخلی غار به چشم می‌خورند.   در فصل تابستان، پاییز و بهار، مناسب‌ترین زمان برای تماشای غار کرفتو است، چرا که   هوای این منطقه در فصل زمستان بسیار سرد می‌شود و جاده‌هایی که به این غار ختم می‌شوند اغلب پوشیده از برف است.

سازمان میراث فرهنگی از سال 1378 تا اکنون برای بهبود و ایجاد امکانات رفاهی برای غار کرفتو زحمات بسیاری را متقبل شده است که بازدید‌کنندگان هنگام سفر به این منطقه با سختی و مشکل مواجه نشوند. برق‌کشی، ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ، نصب نرده‌های چوبی، ﺳﺮﻭﻳﺲ ﺑﻬﺪﺍﺷﺘﻲ، طراحی و ساختن ﭘﻠﻪ‌ﻫﺎیی از جنس آهن و سنگ   و نوررسانی از جمله اقدامات این سازمان بوده و باعث شده است که این مکان تاریخی همه روزه شاهد جمع زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی باشد.

منبع: kojaro.com