آشنایی با تاثیرات تغذیه بر بدن (1)

۲۶ مرداد ۱۳۹۵

۱۷

در این مقاله شما را با اخبار و نتایج تحقیقات دانشمندان در خصوص تغذیه آشنا می‌کنیم؛ ‌ امیدواریم مورد توجه شما علاقه‌مندان به مباحث تغذیه و سلامتی قرار گیرد.

آشنایی با تاثیرات تغذیه بر بدن (1)

میکروب‌های روده شامل هزاران میکرو ارگانیسم کوچک است که تغییرات و تحریکاتی را در روده‌ها بوجود می‌آورد. در یک تحقیق جدید، محققان بررسی کرده‌اند که چگونه این میکروارگانیسم‌ها در روده باعث چاقی می‌شوند.

این بررسی نشان می‌دهد که برخی چربی‌های حیوانی و مصرف زیاد آنها می‌تواند میکروب‌های روده را تحریک کرده و در برخی مواقع باعث چاقی ‌گردد.

زیرا باعث افزایش تولید استات که نوعی هورمون است شده، این هورمون اشتها را زیاد نموده و منجر به علاقه و میل بیشتر به مواد غذایی و در پی آن پرخوری می‌گردد و درنهایت مقاومت به انسولین را در بدن بالا می‌برد.

بنابراین تحقیقات خوردن چربی زیاد اثرات فراوانی بر روی انسولین و استات و در پی آن باکتری‌های روده دارد. این تحقیق بر روی انسان و جوندگان تاثیر یکسان داشته و به عنوان عامل چاقی شناخته شده است.

هر چند هنوز تحقیقات و بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

میوه زیاد و کودک باهوش

بر طبق بررسی‌های انجام شده، خوردن میوه زیاد در دوران بارداری می‌تواند منجر به بدنیا آمدن نوزاد با هوش شود، کودکی که دارای رشد شناختی بیشتر از بقیه باشد.

شاید همه ما شنیده باشیم که خوردن یک عدد سیب در روز می‌تواند مانع بسیاری بیماریها از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود، اما اخیرا پزشکان و محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن میوه در دوران بارداری می‌تواند رشد شناختی کودک را افزایش داده و در دوران یکسالگی یا سال اول زندگی به مراتب سطح هوشی، شناخت اجتماعی و عاطفی وی از دیگران ممتاز باشد.

میوه زیاد و کودک باهوش

بر طبق گزارشهای یک مجله معتبر، مادرانی که در طول بارداری خود بیشتر از میوه‌ها استفاده کرده بودند، فرزندشان در سال اول زندگی دارای ضریب هوشی و رشد شناختی بیشتری بودند.

در این تحقیق میزان و میانگین هوشی کودک 100 برآورد شده که دو سوم افراد دارای ضریب هوشی یا IQ 15 الی 85 می‌باشند.

بر همین اساس مادرانی که در طول بارداری شش یا هفت وعده میوه و یا آبمیوه میل می‌کردند کودک آنها دارای امتیاز بالاتر بود.

یکی از اساتید دانشگاه می‌گوید میوه و آبمیوه تازه سابقه طولانی در یادگیری و تقویت حافظه دارد و کمبود آن ممکن است باعث عقب افتادگی ذهنی و اوتیسم گردد.

هر چند پزشکان معتقدند که مادرانی که دارای دیابت بارداری هستند باید با پزشک خود مشورت کنند تا میزان مفید در خوردن میوه را رعایت نمایند.

آنها در ادامه می‌گویند، باید برنامه‌ای منظم و سازماندهی شده برای مادران تهیه شود که بتوانند فرزندانی با رشد شناختی و IQ بالاتر بدنیا آورند.

تاثیر وزن و رژیم غذائی بر خواب

یک اصطلاح قدیمی می‌گوید: شما و شخصیت شما آن چیزی است که می‌خورید. اکثر ما با توجه به کالری مصرفی که در رژیم‌های غذائی داریم و مقدار خوراک مصرفی، خواب‌های مختلف می‌بینیم شاید قدیمی‌ها درست می‌گفتند که اگر خواب بد دیدید توجه به شام خود نمائید.

اکثر انسان‌ها ساعاتی از شب و خواب خود را در حالت REM می‌گذرانند، حالت REM حالتی است که چشم در خواب و در استراحت حرکات ریز و تند دارد که همین باعث عدم آرامش کامل می‌گردد و ضربان قلب تندتر از سایراوقات می‌شود.

براساس تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا، افراد چاق و یا افرادی که غذاهای پرکالری در شب مصرف می‌کنند، دارای خواب‌های آشفته می‌باشند.

همچنین افرادی که از پروتئین بیشتری در شب استفاده می‌کنند دارای خواب نامنظم و با خواب و رویای آشفته می‌باشند. بر همین اساس رابطه مستقیم بین خواب ناآرام و خوردن غذای پر کالری در شب و چاقی وجود دارد.

بسیار ساده است اگر توجه کنیم که خوردن غذاهای چرب و پرکالری باعث خواب آشفته و در پی آن با خوابیدن و عدم تحرک منجر به چاقی فرد می‌شود پس ضروری است به خوراک و تغذیه خود در شب بیشتر توجه کنیم تا به تناسب اندام و خوابی همراه با آرامش دست پیدا کنیم.

کمبود روی و مشکلات زیانبار در بدن

اخیرا جنبه های دیگری از اهمیت عنصر روی در بدن مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

در این تحقیقات مشخص شده است حتی کمبود اندک روی در بدن می‌‌تواند منجر به خطرات زیانباری در سیستم گوارشی و دیگر اعضای بدن گردد.

بطوریکه کمبود زینک بر روی غده پانکراس اثرات زیان‌باری داشته و مانع از هضم غذا می‌گردد.

این مشکلات می‌تواند از طریق ضعف و سستی بدن و ناراحتی پوستی بروز کند، بنابراین حتی برای کوتاه‌مدت هم نباید از روی غافل شد همچنین کمبود زینک می‌تواند اثرات مخربی بر روی سلسله اعصاب داشته باشد.

ما 20 تا 40 درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می‌کنیم. غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، آماده‌ترین شکل قابل دسترس روی قابل جذب هستند.

روی موجود در سبزیجات کمتر برای بدن ما قابل دسترس است و فیبر سبزیجات به تنهایی میزان روی را که قابل جذب و استفاده‌است کمتر می‌کند.

محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند اما جذب روی از این مواد مشکل‌تر است...

منبع: زندگی آنلاین