آشنایی با ویژگی‌های ضروری که هر عینک باید داشته باشد

۱۳ تیر ۱۳۹۵

۱۰

به نظر می‌رسد خرید یک عینک آفتابی کار بسیار ساده ایست. شما باید به دنبال یک عینک باشید که شیشه‌های آن تیره است و شکل آن به صورت شما بیاید! واقعا ساده‌تر از این هم می‌شود؟ اما متاسفانه انتخاب یک عینک آفتابی مناسب آنقدرها هم که شما تصور می‌کنید ساده نیست!

آشنایی با  ویژگی‌های ضروری که هر عینک باید داشته باشد

جالب است بدانید که اگر همین عینک تیره رنگ به درستی انتخاب نشود، سلامت چشم‌های شما، یکی از مهمترین اعضای بدنتان، به خطر می‌افتد. به همین دلیل اگر قصد خرید عینک آفتابی را دارید، باید حتما پیش از خرید از انواع عینک‌های آفتابی و ویژگی‌های ضروری که هر عینک باید آنها را دارا باشد آگاهی داشته باشید.

هر عینک آفتابی خوب باید دارای چهار ویژگی اصلی باشد

عینک آفتابی خوب باید از چشم‌ها در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند. اشعه فرابنفش به قرنیه و شبکیه چشم آسیب می‌رساند. عینک آفتابی‌های استاندارد و خوب می‌توانند به طور 100درصد از ورود اشعه فرابنفش به داخل چشم جلوگیری کنند.

عینک آفتابی خوب باید مانع ورود نور زیاد باشد. هر گاه چشم در برابر نور زیاد قرار می‌گیرد، عنبیه به طور خودکار تا جاییکه ممکن است بسته می‌شود. پس از این مرحله باز هم عنبیه به طور خودکار کمی باز می‌شود اما با ورود نور دوباره بسته می‌شود. اما ورود همین میزان نور کم برای آسیب دیدن شبکیه چشم کافیست.

اگر عینک آفتابی خوب و با کیفیت باشد می‌تواند تا 97 درصد از ورود نور به چشم جلوگیری کند. بازتاب نور بر سطوح روشن، خصوصا برف، برای چشم بسیار مضرند و باعث ورود نور زیادی به آن می‌شوند.

عینک آفتابی خوب از چشم‌ها در برابر درخشندگی و تشعشات مستقیم محافظت می‌کند. تابش آفتاب بر برخی سطوح، نظیر آب، باعث می‌شود نور به صورت متمرکز و زیاد بازتاب پیدا کند. این بازتاب به حدی زیاد است که گاه در صورت ورود آن به چشم، تا مدتی اشیا دیگر در نظر فرد سیاه به نظر می‌رسند. عینک آفتابی خوب از این مشکل و ورود نور متمرکز به چشم جلوگیری می‌کند.

عینک آفتابی خوب برخی فرکانس‌های نور را حذف می‌کند. برخی فرکانس‌های نور می‌تواند دید را تار کند و برخی دیگر می‌توانند کنتراست را افزایش دهند. انتخاب رنگ مناسب برای عینک آفتابی باعث می‌شود عملکرد آنها در موقعیت‌های خاص بهبود یابد.

هنگامیکه شما عینک آفتابی نامناسب، و معمولا ارزان قیمت، خریداری می‌کنید، نه تنها از تمام این ویژگی‌های ضروری چشم پوشی کرده‌اید، بلکه حتی ممکن است آسیب‌های مازاد نیز بر چشم خود وارد کنید. برای مثال ما در حالت عادی در مواجهه با نور، چشمان خود را تنگ می‌کنیم. این کار باعث می‌شود اشعه فرابنفش کمتری وارد چشم‌ها شود.

اما اگر یک عینک آفتابی غیر استاندارد بر چشم‌هایمان باشد، از آنجا که این عینک‌ها مانع از ورود مقداری از نور می‌شوند، ما چشمان خود را در حالت عادی و باز نگه می‌داریم. در نتیجه تمام اشعه فرابنفش مضر به طور کامل به راحتی به شبکیه چشم ما می‌رسد و آسیب‌های جدی به آن وارد می‌کند. پس می‌بینید که در خرید عینک آفتابی باید وسواس زیادی به خرج داد. قیمت یک عینک آفتابی لزوما نشان دهنده استاندارد و کیفیت آن نیست...

منبع: زندگی انلاین