بیماری‌هایی که مشتریان تاتو دچار آن می‌شوند (2)

۲۶ شهریور ۱۳۹۵

۱۱

دراین مقاله در مورد بیماری‌هایی که مشتریان تاتو دچار آن می‌شوند و قیمت تمام شده خالکوبی در تهران صحبت شده است. حتما بخوانید.

بیماری‌هایی که مشتریان تاتو دچار آن می‌شوند (2)

مسوول یک آرایشگاه و سالن زیبایی که در منطقه 6 تهران در خیابان ولیعصر قرار دارد، تاتوهای تمام بدن را برای کنار ساحل دریا و استخر تقسیم بندی می‌کند و می‌گوید: قیمت تاتوی دائمی کل بدن برای فردی که قدش 160 سانتی‌متر است، از 2 میلیون و 250 هزار تومان تا 2 میلیون و 500 هزار تومان هزینه بر می‌دارد.

«خانم ت» که به صورت سیار تاتو انجام می‌دهد، قیمت‌های تاتوی موقت را از پنج هزار تومان به بالا و تاتوی دائم به شکل نواری باریک بر روی کمر را 250 الی 300 هزار تومان تخمین می‌زند.

مسوول تاتوی سالن زیبایی که در خیابان سلیمان خاطر تهران قرار دارد، قیمت انجام تاتوی دائم که معمولا مشکی و قهوه‌ای هستند را بر روی ناحیه‌های مختلف بدن متفاوت می‌شمرد و می‌گوید: قیمت تاتو در ناحیه‌های حساس بدن به نسبت بالاتر است، اگر قیمت تاتوی طرحی بزرگ بر روی بازو 100 هزار تومان شود، طرح خیلی کوچک‌تر بر روی ناحیه‌ای حساس مثل شکم با همان قیمت کار می‌شود.

مسوول آرایشگاهی در منطقه ستارخان می‌گوید: قیمت‌های تاتوی دائم از 30 هزار تومان شروع می‌شود و بسته به اندازه و رنگ آن طرح، قیمتش بالاتر می‌رود. همچنین اگر کسی شابلون بیاورد، قیمتش با طرحی که خودم بزنم، متفاوت است.

قیمت تمام شده خالکوبی در تهران!

براساس آمار به دست آماده، هر تاتوکار خانم یا آقا حدود 10 تا 100 میلیون تومان درآمد دارد و این رقم با نزدیک شدن به عید، بیشتر هم خواهد شد!

زیرا که بازار کار تاتوکار‌ها نیز مانند بسیاری از بازار‌ها در شب عید داغ می‌شود و رونق می‌گیرد.

قیمت خالکوبی‌ها برای مشتریان، بسته به اینکه محل کار در کجا قرار دارد متفاوت است.

به طور مثال ممکن است تاتوی طرحی که در جنوب تهران 200 هزارتومان تعیین شود، ‌‌ همان طرح در شمال تهران به دو برابر قیمت، یعنی 400 هزار تومان برسد!

همچنین با توجه به موادی که در تاتو کردن به کار می‌رود قیمت‌ها کمی بیشتر از این می‌شود.

البته در این میان هستند طرح‌های بسیار کوچک هستند و احتیاج به ریزه کاری ندارد، این طرح‌ها معمولا 100 هزار تومان آب می‌خورد.

در این میان اما طرح‌های بزرگ که در سطح وسیعی از بدن زده می‌شود از سه میلیون تومان تا 12 میلیون تومان تعیین می‌شود.

طرح‌هایی که بر اساس اندازه، ریزه کاری، تعداد رنگ‌های به کار رفته در آن و حتی دو بعدی و سه بعدی بودن آن قیمت گذاری می‌شود.

خالکوبی

بیماری‌هایی که مشتریان تاتو دچار آن می‌شوند

متاسفانه باید گفت که افرادی که روی بدن و صورت خود تاتو می‌کنند، سلامتشان به خطر می‌افتد. کار‌شناسان حوزه سلامت و بهداشت معتقدند که هر کس که می‌خواهد تاتو بزند باید پیش از آن با مضرات تاتو آشنا شود.

یکی از این آسیب‌ها ابزار آلوده است. ابزاری که به هپاتیت بی، هپاتیت سی و اچ آی وی آلوده هستند و ممکن است شخص در اثر تاتو مبتلا به این دسته از بیماری‌ها شود.

از سوی دیگر، حتی اگر ابزار تاتو بهداشتی باشد و تاتوکار از سوزن یک بار مصرف استفاده کند، بالافاصله بعد از انجام تاتو یک واکنش التهابی در پوست انجام می‌شود.

این واکنش، واکنش اولیه است که سلول‌ها بروز می‌دهند. پس از آن با توجه به سیستم دفاعی بدن هر شخص واکنش‌ها متفاوت است.

اگر بدن شخص نتواند به این التهاب پاسخ دهد، التهاب دیگری ایجاد می‌شود و از یک هفته تا 20 سال بعد، آثاری چون تورم، قرمزی، سفت شدن و برجستگی ناحیه تاتو، برای فرد ایجاد می‌شود.

به گفته کار‌شناسان بهداشتی، براساس مطالعاتی که انجام شده، بسیاری از واکنش‌های التهابی با عوارض سیستمیک همراه می‌شود، یعنی ممکن است علائم ریوی، درگیری مفصلی، درگیری پوست با ضایعات پوستی و دیگر موارد این چنینی بروز کند.

این‌ها عوارضی است که به دنبال ضربه زدن سوزن به پوست وارد می‌شود که در این شیوه امکان انتقال بسیاری از بیماریهای عفونی و ویروسی وجود دارد.

یک متخصص بیماریهای عفونی در این خصوص می‌‌گوید: جوانانی که به خالکوبی مبادرت می‌ورزند، بستری برای ابتلا خود به انواع بیماریها از جمله ایدز و هپاتیت را فراهم می‌کنند.

به گفته دکتر علیرضا جانبخش خالکوبی به شیوه سنتی، اشتباه است و متاسفانه طرفدارانی نیز دارد. در این شیوه امکان انتقال بسیاری از بیماریهای عفونی و ویروسی وجود دارد.

دکتر جانبخش در ادامه تصریح می‌‌کند: تماس فرد خالکوبی کننده و مواد رنگی مورد نیاز برای خالکوبی از جمله منابع آلودگی در این شیوه از خالکوبی است که در تماس با سوزن خالکوبی وارد خون می‌شوند.

وی معتقد است: خطرناک‌ترین قسمت در این شیوه از خالکوبی، عدم تعویض سوزن در روند خالکوبی بر روی افراد محتلف است که امکان سرایت انواع ویروسها از جمله ویروس HIV و میکروب‌ها از این طریق به شدت بالا می رود.

این متخصص بیماریهای عفونی در خصوص انواع خالکوبی‌ها به شیوه جدید (تاتو) که بیشتر توسط زنان انجام می‌شود، اظهار می‌کند: این شیوه نیز در صورتی که به طریق بهداشتی و استریل صورت نگیرد، تفاوتی با خالکوبی به شیوه سنتی نخواهد داشت.

تاتو بازگشت ندارد

پایان قصه همه خالکوبی‌‌ها و تاتو‌‌ها البته برای همه روشن است و اغلب همه به دلایل مختلف تغییر سلیقه می‌دهند و به فکر پاک کردن تاتو می‌افتند.

اما پاک کردن این طرح‌ها کار ساده‌ای نیست. به گفته بسیاری از تاتوکار‌ها طرح‌ها را تنها می‌توان با طرح دیگری جایگزین کرد و این تاتوهای دائم قابل پاک کردن نیست.

پس این بار که برای تاتو به آرایشگاه وارد شدید پیش از خالکوبی به روزهایی که در پیش است و مدها و نام‌‌ها و عشق‌‌هایی که می‌‌آیند و می‌‌روند بیشتر فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید!

منبع: زندگی انلاین