بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ شرکت «یاهو»

۰۴ شهریور ۱۳۹۵

۱۳

یاهو را باید یکی از بزرگ‌ترین بازیگران عرصه‌ی وب بدانیم، شرکتی که شاید این روزها حال و روز خوبی نداشته باشد ولی در گذشته‌ی نه چندان دور یکی از شرکت‌های پیشرو در این عرصه بوده است. باما همراه باشید تا نگاهی به بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ این شرکت بزرگ تا به امروز بپردازیم.

بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ شرکت «یاهو»

یاهو با سرویس‌هایی همچون موتور جستجو، ایمیل، خبر و مسنجر برای بسیاری از ما شناخته شده است. دفتر مرکزی این شرکت در سانی‌ویل در ایالت کالیفرنیا واقع است. این روزها حال این غول اینترنتی مساعد نیست و کمتر از آن خبری می‌شنویم. در ادامه با 9 اتفاق مهم در تاریخ این شرکت آشنا خواهید شد.

بنیان‌‌گذاری یاهو در سال 1994

اوایل سال 1994 میلادی دو فارغ‌التحصیل استنفورد با نام‌های جری یانگ و دیوید فیلو با راه‌اندازی وب‌سایت Jerry and David’s Guide to the World Wide Web وارد دنیای وب شدند. پس از چند ماه این وب‌سایت به یاهو تغییر نام داد. این شرکت یکی از محبوب‌ترین جستجوگرهای وب‌سایت تا به امروز را توسعه داده است.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

موفقیت یاهو در بازار سهام

یاهو دوازدهم آوریل 1996 با عرضه‌ی سهام خود رشدی باورنکردنی را در ارزش سهام تجربه کرد، به طوری که ارزش آن در طول روز اول 154 درصد افزایش یافت. در دهه 1990 یاهو وضعیت مناسبی در بازار سهام داشت.

سال 2000 بهترین عملکرد یاهو در بازار سهام

سوم ژانویه سال 2000 روزی بود که ارزش هر سهم یاهو به بیش از 240 دلار رسید (قیمت واقعی مبادله تعدیل نشده چیزی در حدود 475 دلار برای هر سهم بوده است). اما این رکوردشکنی بیشتر شبیه به یک حباب می‌ماند و مدتی پس از این رشد باورنکردنی شاهد سقوط ارزش سهام یاهو بودیم.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

یاهو و خرید Flickr

حتما شما نیز نام فلیکر (Flickr) را به عنوان یکی از وب‌سایت‌های بزرگ در عرصه‌ی اشتراک‌گذاری تصاویر شنیده‌اید. فلیکر در سال 2004 میلادی توسط لودکرپ (Ludicorp) متولد شد و یک سال بعد یعنی در مارس 2005 به یاهو فروخته شد. یاهو با پرداخت مبلغی بین 40 تا 50 میلیون دلار این سرویس را خریداری کرد.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

تلاش مایکروسافت برای خرید یاهو

بین سال‌های 2006 تا 2008 مایکروسافت بارها از علاقه‌اش به خرید یا ادغام با یاهو سخن گفت. مایکروسافت در فوریه سال 2008 پیشنهاد 44.6 میلیارد دلاری خود را برای خرید یاهو اعلام کرد ولی این پیشنهاد نیز از سوی یاهو رد شد. با وجود پیشنهادات دیگر از سوی شرکت‌هایی همچون گوگل، یاهو تصمیمی برای همراه شدن با دیگران نداشت.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

انتصاب کارول بارتز به عنوان مدیرعاملی یاهو

اواسط سال 2007 جری یانگ جای Terry Semel را در سمت مدیرعاملی یاهو گرفت. این تغییر به دلیل نارضایتی و ناامیدی سرمایه‌گذاران یاهو از تری سمل به وقوع پیوست. کارول بارتز (Carol Bartz) در ژانویه سال 2009 پس از 14 سال فعالیت موفق در شرکت نرم‌افزاری Autodesk به یاهو پیوست و سمت مدیرعاملی این شرکت را پذیرفت. جری یانگ اوایل سال 2012 برای همیشه یاهو را ترک کرد.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

عزیمت مریسا مایر به یاهو

پس از کارول بارتز نوبت به Scott Thompson (مدیر سابق PayPal) رسید. نشستن اسکات تامسون بر صندلی ریاست یاهو مدت زیادی طول نکشید و پس از بحث‌های پیش آمده در مورد رزومه‌اش این سمت را ترک کرد. مریسا مایر انتخاب بعدی مسئولان یاهو برای هدایت این شرکت بود، مایر هم اکنون نیز مدیرعامل شرکت یاهو است.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

تعدیل نیروی 15 درصدی یاهو

اوایل سال 2016 خبرها از یک تعدیل نیروی بزرگ در یاهو حکایت داشتند به طوری که طبق اعلام این شرکت حدودا 1500 نفر از کارمندان این شرکت شغل خود را از دست می‌دادند. این تعدیل نیروی 15 درصدی غالبا در دفاتر جانبی شرکت یاهو اتفاق افتاد.

تصاحب یاهو توسط ورایزون

چند روز پیش، ورایزون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای مخابراتی جهان با پرداخت مبلغ 4.8 میلیارد دلار یاهو را تصاحب کرد. ورایزون مالک AOL نیز به شمار می‌رود و قرار است برخی از سرویس‌های یاهو و AOL به عنوان دو رقیب قدیمی با یکدیگر ترکیب شوند.

یاهو و 9 اتفاق مهم در تاریخ این کمپانی

منبع: zoomit.ir