اپل پروژه‌ مورد علاقه استیو جابز را رسماً کنار گذاشت

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

۵۱

بیست سال پس از این‌که فریم‌ورک WebObjects توسط استیوجابز معرفی شد حالا اپل رسماً این پروژه را تعطیل اعلام کرده و دیگر خبری از توسعه آن حداقل توسط اپل نخواهد بود.

اپل پروژه‌ مورد علاقه استیو جابز را رسماً کنار گذاشت

WebObjects یک فریم‌ورک اپلیکیشن بر پایه جاوا و تحت وب است که استیو جابز اعتقاد داشت تحول بزرگی را ایجاد خواهد کرد. زمانی که استیو جابز از اپل اخراج شده بود و در شرکت خود NeXT کار می‌کرد این پروژه را شروع کرد و حتی امروزه بعضی از جنبه‌های WebObjects در اپ‌استور و آی‌تونز اپل به کار گرفته شده است.

حالا که بیست سال از معرفی این فریم‌ورک می‌گذرد توسعه‌دهنده WebObjects و جاوا آقای هوگی توردارسون پایان عمر آن را این‌گونه اعلام کرده‌است:

در سال‌های گذشته من مرتباً ایمیل‌هایی به تیم کوک ارسال کرده و از او درباره وضعیت WebObjects پرسیده‌ام (من زیاد نق می‌زنم!) و اخیراً یکی از نمایندگان مدیران اپل با من درباره پرسش‌هایم تماس گرفته است. فردی که با او صحبت کردم چند باری با من تماس گرفت؛ دفعه اول او اصلا نمی‌دانست در مورد چه WO ای صحبت می‌کنم و دفعه بعد او اطلاعات بیشتری کسب کرده بود و در نتیجه با یک بیانیه کوتاه به من پاسخ داد:

WebObjects یک محصول متوقف شده است و هرگز آپدیت نخواهد شد.

درست است که تاکنون اپل رسماً مرگ WebObjects را اعلام نکرده بود اما می‌شد حدس زد دیگر توسعه‌ای برای این فریم‌ورک وجود نخواهد داشت. WO آخرین بار در سال 2008 برای توسعه‌دهندگان آپدیت شد و در سال 2009 نیز اپل استفاده از آن را در Mac OS X Server متوقف کرده بود. با این حال WO هنوز هم طرفدارانی در میان توسعه‌دهندگان داشت و یک انجمن به نام WOCommunity Association آن را اداره می‌کند. این انجمن یک پروژه متن‌باز را با نام Project Wonder براساس WO ساخته و حتی کنفرانسی با عنوان WOWODC نیز برگزار می‌کند.

به هر حال با پیشرفت تکنولوژی و توسعه فناوری‌ها و فریم‌ورک‌های جدیدتر وقت آن رسیده بود تا WO به فراموشی سپرده شود. جالب است بدانید استیو جابز در سال 1996 یک دموی طولانی از WO را بر روی یک پی‌سی ویندوزی به نمایش گذاشته بود.

منبع: CultOfMac