چرا تولید کنندگان بیشتری به سمت استفاده از ویندوز آمده اند؟

۲۱ مرداد ۱۳۹۵

۲۱

بازار ویندوز موبایل سقوط شدیدی را تجربه می کند و طرفداران آن به طور فزاینده با نا امیدی ناشی از این سقوط دست و پنجه نرم می کنند. با وجود پاسخ گویی ضعیف به کاربران ویندوزفون در طول سال ها، سیاه نمایی مداوم از سوی رسانه ها، و شکایت های دائمی کاربران، تولید کنندگان سخت افزار که قرار است از این سیستم عامل استفاده کنند، افزایش قابل توجهی یافته اند. بسیاری از کاربران ممکن است با تعجب به این سوال برخورد کنند که چرا؟

چرا تولید کنندگان بیشتری به سمت استفاده از ویندوز آمده اند؟

چرا هر روز خبر از تولید کننده جدیدی می شنویم که به سمت ویندوز موبایل سوق پیدا کرده اند، در حالی که:

.... بازار پر از رهبران تثبیت شده ای است که هر روز برای رسیدن به منطقه سود دهی در تلاش و مبارزه هستند؟

.... بسیاری از کاربران تلفن های هوشمند به یک پلتفرم وفادار می مانند و از آن جدا نمی شوند؟

.... توسعه دهندگان اشتیاق کمی برای پشتیبانی اکوسیستم مدن ویندوز و اپ استور نشان می دهند؟

شاید به همان دلیل که حضرت نوح کشتی بزرگی را بر روی خشکی ساخت! احتمالا تولید کنندگان سخت افزاری در حال آماده سازی خود برای اتفاقات آینده هستند، نه برای شرایطی در حال حاضر وجود دارد و در حال تغییر است.

تغییر غیر قابل اجتناب است

ما به دنیایی منتقل شده این که رایانش شخصی در آن به سرحدی رسیده است که بیشتر مردم در مناطق توسعه یافته از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند. رایانش ابری تجربه ما را مدیریت می کند و تلفن های هوشمند به شکلی از رایانه تبدیل شده اند. اگر در سال 2006 فردی به شما می گفت که کمتر از یک دهه آینده دنیا با دگرگونی بزرگی در رایانش مواجه خواهد شد به طوری که تلفن های همراه کنش های ما با اجتماع را مدیریت خواهند کرد، احتمالا شما آن فرد را به خاطر پیش بینی مضحکش به باد تمسخر می گرفتید.

بله در کمتر از یک دهه چنین تغییری روی داد. به همان سرعتی که تلفن های هوشمند از اسباب بازی های فناوری در دست گیک ها و تجار، به ابزار دیجیتالی ضروری تبدیل شدند، تغییر بعدی نیز در حال انجام شدن است. مسئله ای که در دنیای فناوری می توان به جرات به آن اشاره کرد این است که هیچ چیز به یک شکل باقی نمی ماند. همان گونه که نادلا چندی پیش در مورد الگوی حاکم بر دنیای تلفن های همراه گفت:

ما باید برای موج بزرگ بعدی تغییر آماده باشیم. این کاری است که هر فردی باید انجام دهد، یعنی خود را با آینه منطبق سازد. ما در حال انجام این کار با نوآوری های خود در ویندوز هستیم. ما در حال انجام این کار با پروژه هایی نظیر کانتینیوم هستیم. تلفن های همراه هم در همین مسیر هستند. من تنها نمی خواهم تلفن همراهی بسازم که سیستم عامل آن تقلید از دیگران باشد.

من فکر می کنم که این دیدگاه نسبت به صنعت تلفن همراه در حال جذب سازندگان سخت افزار به ویندوز 10 موبایل است. منتقدانی که به شرایط حال حاضر چشم دوخته اند ممکن است گله کنند که تولید کنندگان سخت افزار بایستی شرایط رو به کاهش بازار تلفن همراه مایکروسافت و کمبود کمی و کیفی نرم افزار در استور این شرکت در مقابل استور رقیب (اپل استور) را در نظر بگیرند. من در این مقاله این ها را در نظر گرفته ام اما این مسئله را هم باید دید، که مایکروسافت حد اقل در حال فروش چیزی متفاوت است، آن هم در بازاری که فروش رایانه های شخصی رو به کاهش گذاشته و در قسمت تلفن همراه فروشندگان تلفن هوشمند با انباری انباشته از نرم افزار، در رکود به سر می برند.

دور اندیشی

تولید کنندگان سخت افزار به ارزش پلتفرم ویندوز 10 با نرم افزارهای یونیورسال و کانتینیوم پی برده اند و این پلتفرم در حال ارائه پیشنهاد بهتری به تولید کنندگان رایانه و تلفن همراهی است که در رکود اسیر شده اند. با این دیدگاه که اوضاع به همین منوال که در حال حاضر وجود دارد، باقی خواهد ماند، آنگاه سرمایه گذاری در ویندوز 10 موبایل کاری احمقانه ای می نماید. اما اگر یک دید آینده نگرانه به این تغییرات داشته باشید، متوجه می شوید که صنعت رایانه و تلفن همراه در این شرایط نخواهند ماند. فناوری تلفن همراه و رایانه به سمت رایانش موبایلی ترکیبی پیش خواهد رفت و رفتار کاربران و تجربه کاربری دیجیتالی توسط فضای ابری هوشمند، یعنی مکانی که مایکروسافت در آن سرمایه گذاری گسترده و قدرتمندی انجام داده است، مدیریت خواهد شد.

مایکروسافت در رتبه دوم شرکت های ارائه دهنده فناوری ابری، پرچمدار تجارت پرشور دستگاه های 2 در 1 و تنها شرکتی است که پلتفرم آن تا این حد در ایجاد یک تجربه واحد در تجربه کاربری پیشرفت کرده است. به علاوه مایکروسافت تنها شرکتی است که با استفاده از کانتینیوم یک راه حل میان پلتفرمی برای تبدیل تجربه موبایل به رایانه رو میزی را ارائه می دهد.

تلفن همراهی که به عنوان رایانه استفاده می شود، مانند آن چیزی که مایکروسافت وعده می دهد، یک سرمایه گذاری زود هنگام برای آن تولید کنندگانی است که این بازار را رو به رشد می انگارند. این تولید کنندگان تلفن های همراه رده بالای ویندوزی با قابلیت کانتینیوم را در آغوش می گیرند.

همچنین برخی تولید کنندگان یارای رقابت در بازار تلفن های همراه پایین رده اندرویدی را در این بازار اشباع ندارند. برای آن ها سرمایه گذاری در ویندوز 10 موبایل به عنوان یک بازار متفاوت و گزینه ای جدید برای مصرف کنندگانی که به دنبال دستگاه های رده پایین هستند، مقرون به صرفه خواهد بود.

در نهایت تولید کنندگانی وجود دارند که هر دو قشر از مصرف کنندگان را هدف قرار داده اند. آن ها هم دستگاه های بالا رده با قابلیت کانتینیوم به بازار عرضه می کنند و هم دستگاه های ارزان قیمت.

پیشگام در پلتفرمی با تمرکز بر آینده

به عنوان جامعه ای از کاربران، مشاهده می کنید که با توجه به شایستگی های مایکروسافت و تعداد در حال رشد تولید کنندگان و شرکای ویندوز، فرصت های بی شماری در دسترس است.

جمع بندی

مقوله تلفن همراه در پلتفرم ویندوز یونیورسال مایکروسافت با مبارزه ای سخت و فرسایشی مواجه است. نه فقط به خاطر رقبای تثبیت شده اش و معضل کمبود اپ در استور خود، به خاطر این مسئله که مایکروسافت با یک راهکار جامع، متمایل به صنعت رایانش شخصی شده است و انجام این کار نیاز به ایجاد تغییر در نگرش توسعه دهندگان و کاربران برای درک مفهوم یونیورسال و مزایای آن دارد.

و تغییر ایده ها به هیچ عنوان کار ساده ای نیست...

اما ویندوز 10 موبایل از نبود رشد و فقدان دستگاه های پرچم دار مانند 950 و 950 اکس ال رنج می برد. همچنین ناراحتی بسیاری از کاربران وفاداری که به خاطر مشکلات موجود در بیلد های داخلی (که البته آن ها با آگاهی به این موضوع اقدام به تصب این بیلدها نمودند) این پلتفرم را ترک نموده اند. بسیاری معتقد هستند که ویندوز 10 موبایل هنوز به مرز بلوغ نرسیده است. 13 تولید کننده ای که اکنون بر روی آن فعالیت می کنند، اما نظر دیگری دارند.

وجود این، تولید کنندگان، خود دلیل قانع کننده ای است که چرا مایکروسافت بازار پایین رده و میان رده را برای آن ها رها کرده و خود در فکر تولید دستگاه های بالارده است. بسیاری از تولید کنندگان که هنوز عرضه محصولات خود را آغاز نکرده اند، ممکن است با وجود به روز رسانی رداستون 2 با سیستم عامل بالغ تری پا به بازار بگذارند.

در نهایت، بهتر است اشاره کنیم که 13 تولید کننده، در حال برنامه ریزی برای عرضه تلفن های همراه ویندوزی به مشتریان هستند و این همکاری برای توسعه محصولات ویندوزی، خود یکی از بهترین استراتژی های مایکروسافت است. برخلاف نظر اکثر افراد، مایکروسافت مشتریان خود ار رها نکرده است. آن ها در حال برنامه ریزی برای بازگشت قدرتمند به بازار با استفاده از همکاری با دیگر تولید کنندگان و همچنین تولیدات تجاری هستند.

منبع: وین فون