اصول دکوراسیون اتاق کودک

۲۳ تیر ۱۳۹۵

۱۵

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های بچه‌دار شدن، آماده کردن اتاق کودکی است که در راه است. برای این کار می‌توانید موضوع خاصی را برای اتاق فرزندتان در نظر بگیرید و آن را در اتاق پیاده کنید.

اصول دکوراسیون اتاق کودک

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌‌توانید با آن به پیشواز فرزند دلبندتان بروید و ورودش به این دنیا را از کمی قبل به او تبریک بگویید، پیاده کردن یک تِم (موضوع) مناسب در اتاق خوابش است.

این تم به راحتی توسط خودتان انجام می‌شود و می‌توانید هرچه دوست دارید به آن بیفزائید عکس‌هایی از طبیعت، حیوانات، ستاره‌‌ها، ورزش، ‌مکان‌های مورد دلخواهش و حتی آدم‌هایی که دوستش دارد و یا هر چیز دیگری که برای یک خانواده و زندگی خانوادگی مهم است.

تم (موضوع و زمینه کار) را می‌توان به چند روش پیاده کرد و خوشبختانه تنوع در این زمینه فراوان است از ترکیب و کنار هم گذاشتن چند طرح که مورد علاقه‌تان هستند گرفته تا تصاویری از آبها و اقیانوس‌ها و حتی افسانه‌های تخیلی که هر یک معنای خاصی برای شما دارند. تم شما می‌تواند یک طرح کوچک کاغذ دیواری و یا حتی یک طرح استنسیل روی دیوار باشد.

می‌توانید روی بخشی از یک دیوار کار کنید و طرح مورد نظرتان را پیاده کنید و یا اینکه روی همه دیوارهای اتاق و مطابق با وسایل و مبلمان اتاق کار کنید.

اغلب تولید کنندگان کاغذ دیواری طرح‌هایی را ارائه می‌دهند که مخصوص اتاق خواب نوزاد و یا کودک طراحی شده‌اند ولی اگر تمایل به طراحی به شکل و شیوه هنری‌تر دارید و طرح‌های موجود در بازار چنگی به دلتان نمی‌زنند و یا حتی اگر طرح مورد نظرتان به دلیل مسایل اقتصادی، گران‌قیمت هستند و از عهده خریدشان برنمی‌آیید، می‌توانید فقط یکی از دیوارها را کاغذ دیواری کنید و یا حتی طرح مورد نظرتان را در یک دیوار پیاده کنید و سایر دیوارها را با وسایل و مبلمان مخصوص اتاق خواب کودک پوشش دهید و در واقع روی دیواری که خالی‌تر است و دید بیشتری هم دارد، مانور بدهید، اما توجه داشته باشید که اصلا زیاده‌روی نکنید چرا که شما مشغول طراحی اتاق خواب یک نوزاد یا کودک هستید و اتاق مورد نظر نباید خشن و زمخت، به نظر برسد.

استفاده بیش از حد از رنگ‌ها و طرح‌ها باعث بیقراری و ناراحتی نوزاد می‌شود. سعی کنید از زمینه‌ها و طرح‌های ساده‌تر استفاده کنید و حتی که نوزادتان کمی بزرگتر شده و به راه رفتن افتاد، می‌توانید مجدداً تغییراتی در همان دیوارهای ساده ایجاد کنید تا برایش جذاب‌تر شود.

مسائل اقتصادی از جمله مواردی هستند که ممکن است بسیاری از ما را محدود کند و قدرت حرکت را از ما بگیرد. اینکه یک طرح را انتخاب کنید و درست مطابق با آن طرح پرده، روتختی، مبل راحتی، عکس‌های روی دیوارها، چراغ‌خواب و... را انتخاب کنید به طوری که همگی یک طرح یکسان و تکراری باشند، ایده خلاقانه و جالبی نیست چرا که چنین فضایی خیلی سریع ایجاد دلزدگی می‌کند و فقط در نگاه اول ممکن است شما را جذب نماید.

اغراق در طرح و تکثیر آن در تمام اتاق کار جالب‌ توجهی نیست.

دکوراسیون اتاق کودک

از دیدگاه یک طراح دیوار

طراح دکوراسیون، جودی برزکی، دوست دارد از علایق و تمایلات کودکان حس بگیرد و با بهره‌گیری از آنها کارش را انجام دهد.

می‌گوید: من مدت زمانی را در اتاق کودک می‌مانم، احتمال زیاد با کودکی که قرار است اتاقش را طراحی کنم، ملاقات می‌کنم و بعد اجازه می‌دهم که برود و بعد در مورد انتخاب طرح فکر می‌کنم برای نوزادی که مادرش یک ویراستار بود، از تم کلمات و حروف استفاده کردم.

او به خاطر می‌آورد که تلفظ حروفی چند کلمه را به همراه تصاویر مربوط به آنها روی دیوارها طراحی کرده بود. طرح دیگری که برای یک دختر بچه انجام داده بود، طرح درخت تاک و پیچک در سرتاسر اتاق بود، چیزی که شاید بسیاری از کودکان دوست داشته باشند، بالا و پایین دیوارها پر از پیچک تا اتاق همیشه حس شادابی و نشاط به کودک بدهد.

او می‌گوید بین تولید کنندگان کاغذ دیواری‌ها رقابت زیادی وجود دارد ولی ما در این میان باید به دنبال کاری منحصر به فرد و جذاب باشیم.

الهام گرفتن‌های خلاقانه

می‌توانید از طرح‌های مربوط به کلمات و حروف استفاده کنید اگر در فروشگاه‌ها طرح مورد نظرتان را پیدا نکرده‌اید، می‌توانید از دانش‌آموزان رشته هنر کمک بگیرید و از ایده‌های ‌آنها در این باره استفاده کنید.

یک طرح کلاسیک و قدیمی همراه با داستانی تخیلی که می‌تواند موضوع جالبی برای طرح زمینه اتاق باشد.

نوزادان و کودکان معمولا جذب دیوارهایی می‌شوند که داستانی را به آنها نشان دهد و به تصویر بکشد.

ذهن نوزاد خود را با رنگ‌های شاد ولی نه تند و طرح‌های ساده و نه زمخت، تحریک کنید.

منبع: زندگی آنلاین