رایانه های گران قیمت برابر با رضایت بیشتر

۲۸ مرداد ۱۳۹۵

۱۷

اگر قصد خرید رایانه داشته باشید، دو گزینه در اختیار شما است، اول آن که به سراغ مدل های ارزان قیمت بروید یا کمی بیشتر هزینه کرده و دسته بزرگ تر و متنوع تر رایانه های بالارده انتخاب کنید.

رایانه های گران قیمت برابر با  رضایت بیشتر

  ممکن است از خودتان سوال کنید مگر برای وب گردی و تماشای فیلم و سریال یا کار با نرم افزار آفیس چه نیازی به سیستم های گران قیمت و بالارده دارید؟ اما ما می خواهیم به شما بگوییم که تجربه ثابت کرده است رایانه های گران قیمت رضایت بیشتری را در طولانی مدت برای شما به ارمغان می آورند.

البته نمی خواهیم بگوییم شما به یک مدل عجیب و غریب و گران قیمت مانند لپتاپ گیمینگ ایسوس که در ابتدای مقاله می بینید، نیاز خواهید داشت، اما با یک مثال می خواهیم شما را از خرید مدل های بسیار ارزان قیمت منصرف کنیم:

سال 2011 من یک لپتاپ ارزان قیمت 550 دلاری با پردازنده i3 اینتل و 4 گیگابایت رم خریداری کردم. من این انتخاب را داشتم که همان مدل لپتاپ را با پردازنده i5 یا i7 و با برچسب قیمتی بالاتر تهیه کنم، اما این کار را نکردم. زیرا در آن زمان فکر می کردم، که نیازی به قدرت آن پردازنده ها ندارم.

لپ تاپ من برای مدت یک سال به خوبی کار کرد، اما کم کم سرعت عملکرد آن رو به افول گذاشت به طوری که در انتهای سال دوم غیر قابل استفاده بود. ابتدا روشن شدن و راه اندازی ویندوز بسیار طولانی شد، بعد نرم افزارها با تاخیر بسیار باز می شدند و حتی وب سایت ها نیز دیگر در نمایش با تاخیر مواجه بودند. البته در اینکه چند نرم افزار را هم زمان باز کنم یا چند برگه در مرورگر خودم به صورت همزمان داشته باشم بایستی به صورت بسیار محتاط عمل می کردم. ممکن است من کمی عجول باشم اما انتظار طولانی برای اجرای یک وظیفه ساده زیاد با بهره وری مد نظر من همخوانی ندارد.

هر کاری که از دستم بر می آمد برای، بهتر شدن سرعت لپتاپ انجام دادم. از پاک کردن فایل هایم تا نصب مجدد ویندوز و حتی تعویض هارد درایو سنتی با یک حافظه ذخیره سازی SSD بسیار سریع که کمی مفید بود اما مشکل اصلی در عدم بهره وری لپتاپ، پردازنده Core i3 آن بود. (من حتی سعی کردم که کمی به میزان رم دستگاه اضافه کنم اما دستگاهم نسل جدید رم ها را قبول نمی کرد.)

بنابراین در سال 2013 تصمیم گرفتم یک لپتاپ بالارده گران قیمت با پردازنده Core i7، حافظه داخلی SSD و 8 گیگابایت رم را به قیمت 1200 دلار خریدرای کنم. این یعنی بایستی چند صد دلار بیشتر از لپتاپ قبلی خودم پول پرداخت کنم، اما لپتاپ قدرتمند به زیبایی تا کنون کار کرده است. هم اکنون در سال 2016 هستیم و من پیش بینی می کنم این لپتاپ حداقل 2 سال دیگر هم برای من کار کند و اگر مشکلی پیش نیاید، لپتاپ جدیدم عمری 5 ساله را بدون افت عملکرد تجربه کرده است.

در طول این سال ها شرکت اینتل پردازنده ها خود را به خوبی ارتقا داده است به طوری که کاربران حتما نیاز به پردازنده بسیار قدرتمند و گران قیمت Core i7 ندارند و یک رایانه با پردازنده خوب i5 نیز می تواند چند سال با عملکرد بسیار خوب کار کند. البته که خرید جنس بهتر هزینه بیشتری دارد، اما در نظر بگیرید که هزینه لپتاپ گران قیمت را اگر تقسیم تعداد سال های کارکرد آن بکنید، خواهید دید که در واقع هزینه کمتری به ازای هر سال استفاده مفید از آن پرداخته اید. علاوه بر سال های مفیدتر استفاده دیگر نیازی نیست نگران تعداد نرم افزارهایی که باز کرده ام، تعداد برگه های درون مرورگر و کندی در راه اندازی دستگاه باشم.

منبع: وین فون