نکاتی درباره پوسیدگی دندان‌ها

۰۸ شهریور ۱۳۹۵

۱۱

اگر به‌موقع خودتان را به دندانپزشک نرسانید و چکاپ سالانه انجام ندهید، ممکن است این بلاها سرتان بیاید

نکاتی درباره پوسیدگی دندان‌ها

  وقتی پای رفتن به مطب دندانپزشک به میان می‌آید بیشتر ما تنبلی می‌کنیم و چکاپ‌های سالانه را پشت گوش می‌اندازیم؛ تا جایی که کار به خرابی و درد شدید دندان می‌رسد و مجبور می‌شویم ریشه دندان را از بیخ و بن نابود کنیم. اما نکته مهم اینجاست که اگر عفونت دندان و لثه‌ به‌موقع درمان نشود، می‌تواند به سایر بخش‌های بدن هم آسیب برساند.

متخصصان هنوز دلایلش را به‌طور دقیق نمی‌دانند اما بر این باروند که باکتری‌های دهان به سمت رگ‌های خونی حرکت می‌کنند و به سایر اندام‌ها آسیب می‌رسانند. درباره این مشکلات و علت‌های‌شان بیشتر بدانید تا از بروز شان پیشگیری کنید.

شاید عقل‌تان را از دست بدهید

خرابی دندان‌ها و آسیب به لثه‌ها می‌تواند کاری کند که عقل‌تان را از دست بدهید. باور کنید این موضوع واقعیت دارد! حقیقت این است که به گفته پژوهشگران بیماری‌های لثه می‌تواند ابتلا به فراموشی خفیفی را در سال‌های پایانی عمر ایجاد کند. گروهی از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است التهابات اطراف دندان و لثه‌ها با بروز اختلالات شناختی ضعیفی مانند مشکلات حافظه در ارتباط باشد و شاید فعالیت‌های روزانه زندگی را با مشکلات جدی روبه‌رو کند.

اینکه محققان چطور به این نتیجه رسیده‌اند هم برای خودش داستانی دارد. بعد از اینکه محققان از داوطلبان خواستند در آزمون حافظه شرکت کنند، متوجه شدند افرادی که به بدترین نوع مشکلات لثه م بتلا بودند در تست‌های حافظه و محاسبات ریاضی نسبت به سایرین ضعیف‌تر عمل می‌کردند. پس قبل از اینکه مشکل دندان کرم‌خورده شما وخیم شود، خودتان را به دندانپزشک برسانید.

احتمال دارد دچار مشکلات قلبی شوید

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید محققان بعد از اینکه سال‌ها افراد مبتلا به مشکلات قلبی را مورد بررسی قرار دادند به این نتیجه رسیدند که ارتباطی بین دندان‌های پوسیده و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود دارد. در این تحقیقات معلوم شد بیماری‌های قلبی در افرادی که دچار بیماری‌های لثه هستند، دوبرابر بیشتر از بقیه دیده می‌شود. دلیلش هم این است که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است سبب عفونت دندان و لثه‌ها شود.

در نتیجه این عفونت وارد جریان خون شده و خودش را به قلب می‌رساند و در نهایت می‌تواند التهابات قلبی ایجاد کند و مشکلات جدی بر جای بگذارد. اگر تورم و التهابات لثه به‌موقع درمان نشود حتی ممکن است بسته شدن رگ‌های خونی و سکته قلبی هم پیش بیاید.   بنابراین دندانپزشکان به شما توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید.

دردسرهای دندان کرم‌خورده

روماتیسم در کمین است

التهابات مفاصل و لثه‌ها هر دو روی هم تاثیر می‌گذارند؛ البته پژوهشگران هنوز به‌درستی نمی‌دانند که کدام یک بر دیگری تاثیر بیشتری دارد اما در یک تحقیق معلوم شد افراد مبتلا به روماتیسم بعد از درمان بیماری‌های لثه، درد و تورم کمتری داشتند و صبح‌ها مفاصل‌شان کمتر خشک می‌شد. از این رو به بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی توصیه می‌شود حتما برای درمان مشکلات دهان و دندان به‌موقع اقدام کنند.

از سوی دیگر کسانی که پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را جدی نمی‌گیرند، دچار التهابات مفاصل می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیمارانی که به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا هستند، بیشتر از سایرین در معرض  ابتلا به امراض لثه قرار دارند و دندان‌های‌شان را زودتر از دست می‌دهند.

مادران باردار مراقب باشند

به مادران باردار توصیه می‌شود قبل از بارداری یا زمانی که در طول بارداری به مطب متخصصان زنان مراجعه می‌کنند، سری هم به دندانپزشک بزنند. تحقیقات نشان می‌دهد ارتباطی بین تولد زودرس نوزادان و بیماری‌های لثه وجود دارد. پس از بررسی گروهی از زنان باردار معلوم شد افرادی که دچار بیماری‌های لثه بودند، زایمان‌شان زودتر از زمان مقرر انجام شد. زایمان زودرس می‌تواند برای سلامت نوزاد خطراتی داشته باشد. البته تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و پژوهشگران هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند. دلیلش این است که برخی از زنان باردار با وجود داشتن بیماری‌های لثه نوزادان‌شان را سالم به دنیا آوردند و به همین دلیل در مورد قطعی بودن نتایج تردید‌هایی وجود دارد.

این را هم بدانید که بیماری‌های لثه و دندان‌ می‌تواند بارداری خانم‌ها را تحت تاثیر قرار داده و آن را به تاخیر بیندازد؛ بنابراین به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می‌شود که در مورد سلامت دندان‌های‌شان مطمئن باشند.

دردسر برای دیابتی‌ها

یکی از مشکلات بیماران دیابتی این است که بدن‌شان نسبت به سایر افراد مقاومت کمتری دارد. در نتیجه زودتر در معرض عفونت‌ها و به‌ویژه بیماری‌های لثه قرار می‌گیرند.

دردسرهای دندان کرم‌خورده

التهابات لثه و بافت اطراف دندان‌ها که در نتیجه بهداشت نامناسب دهان و دندان به وجود می‌آید، توانایی بدن برای کنترل قند خون را ضعیف می‌کند. این شرایط می‌تواند زمینه را برای تغییرات قند خون فراهم کرده و کنترل بیماری دیابت را با مشکلاتی روبه‌رو کند.

از طرف دیگر افراد مبتلا به دیابت باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری داشته باشند چون تغییرات قند خون بر لثه‌ها تاثیر می‌گذارد و می‌تواند استخوان‌های نگهدارنده دندان‌ها را تخریب کند. به همین دلیل دندانپزشکان به بیماران دیابتی توصیه می‌کنند حتما قند خون‌شان کنترل شده باشد و حداقل سالی دوبار برای کنترل سلامت دندان‌های‌شان معاینات دوره‌ای داشته باشند.

نکاتی درباره پوسیدگی دندان‌ها

مهم‌ترین عامل خرابی

در دهان شما باکتری‌های زیادی زندگی می‌کنند که به آنها باکتری مفید می‌گویند. این باکتری‌ها به کمک غذاهای شیرین اسید‌هایی تولید می‌کنند که سبب خرابی دندان می‌شود.

وقتی اسید به دندان شما نفوذ می‌کند، باکتری‌ها حفره‌ کوچکی در دهان شما ایجاد می‌کنند تا داخل آن زندگی کنند. خانه باکتری‌ها به قدری کوچک و مخفی است که با کمک مسواک و نخ دندان هم خراب نمی‌شود. باکتری‌ها به سوخت و ساز قندها و تولید اسید ادامه می‌دهند و حفره‌های خرابی دندان‌ها را عمیق‌تر می‌کنند.

دشمن مینا

غذاهای اسیدی مانند لیموترش، آب مرکبات یا نوشابه‌های گازدار سبب خرابی دندان‌ها می‌شوند و مینای دندان را ضعیف می‌کنند. از این رو اگر به فکر سلامت دندان‌ها هستید، از آنها زیاد استفاده نکنید.

محافظ ایمن

با کمک مصرف فلوراید و رعایت بهداشت احتمال بروز این خرابی‌ها تا حدود زیادی کاهش می‌یابند.

افزایش طول عمر دندان پرشده

اگر مواد داخل دندان‌های پرشده به هر دلیل از بین رفت یا این مواد شکست، باید به سرعت برای جایگزینی این مواد اقدام کنید. این مواد پر شده عمر جاویدان ندارند اما با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشان بیشتر می‌شود. اگر روزی دوبار دندان‌های‌تان را مسواک بزنید، خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و نخ دندان را از یاد نبرید، عمر دندان‌های پرشده شما بیشتر می‌شود.

منبع: مجله زندگی ایده آل