آیا میدانستید بیماری تیروئید مادر در طول دوره بارداری منجر به شیزوفرنی در نوزاد می شود؟

۰۶ تیر ۱۳۹۵

۳۰

طبق یافته های یک مطالعه جدید، نوزادان متولدشده از مادرانی که در طول دوره بارداری سطح هورمون تیروئیدشان پایین است با افزایش ریسک ابتلا به اختلال شیزوفرنی روبرو هستند.

آیا میدانستید بیماری تیروئید مادر در طول دوره بارداری منجر به شیزوفرنی در نوزاد می شود؟

  طبق یافته های محققان دانشگاه تورکو فنلاند، غلظت پایین هورمون تیروئید آزاد (fT4) مادر در طول دوره بارداری منجر به hypothyroxinemia، که وضعیتی متداول در زنان باردار است، می شود.

به گفته محققان، کودکان متولدشده از مادران مبتلا به hypothyroxinemia در طول بارداری، با افزایش احتمال ابتلا به ناهنجاری های در رشد شناختی مشابه با بیماری شیزوفرنی روبرو هستند.

این ارتباط حتی بعد از در نظر گرفتن متغیرهای قویاً تاثیرگذار بر بیماری شیزوفرنی نظیر سابقه بیماری روانی مادر و سیگار کشیدن وی، باز هم وجود داشت.

Hypothyroxinemia با تولد زودهنگام نوزاد، که فاکتور پرخطری در ابتلا به شیزوفرنی نیز هست، مرتبط است. به گفته دکتر گیلنبرگ، سرپرست تیم تحقیق، «هم عوامل محیطی و هم عوامل ژنتیکی تاثیرگذار بر مادر در دوره بارداری در ریسک ابتلای نوزاد به شیزوفرنی نقش دارند. »

محققان در این مطالعه، میزان تیروکسین موجود در نمونه های خون ذخیره شده 1010 مادر دارای کودک مبتلا به شیزوفرنی و 1010 مادر گروه کنترل را بررسی کردند. یافته ها نشان داد 11.8 درصد کودکان مبتلا به شیزوفرنی دارای مادرانی با سطح تیروئید بالا در دوره بارداری بودند.

منبع: مهر