یک میلیون انسان تا 100 سال آینده ساکن مریخ می‌شوند

۱۵ مهر ۱۳۹۵

۱۰

ایلان ماسک مالک شرکت اسپیس ایکس دیدگاه خود را درباره سکونت دادن انسان در مریخ برای افرادی که توان مالی پرداخت 200 هزار دلاری بلیط سفر را داشته‌ باشند، تشریح کرد.

یک میلیون انسان تا 100 سال آینده ساکن مریخ می‌شوند

ماسک بنیانگذار شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس، در کنگره بین المللی نجومی در مکزیک اعلام کرد برنامه او برای سکونت‌ دادن انسان در مریخ از سیستم حمل و نقل تجدید‌پذیری بهره خواهد برد که در هر سفر 80 روزه اش به سوی مریخ 100 مسافر را به همراه خواهد برد. طول این سفرها به تدریج به 30 روز کاهش پیدا خواهد‌ کرد.

این سیستم حمل و نقل شامل فضاپیماهایی قابل استفاده مجدد است که در مدار زمین از اکسیژن و متان سوخت‌گیری خواهند کرد و پس از فرود در مریخ نیز امکان سوختگیری مجدد وجود دارد. ماسک می‌گوید برای اینکه بتواند در این برنامه هزینه سفر را به 200 هزار دلار برساند باید از سیستم حمل و نقل قابل استفاده مجدد بهره ببرد. هدف وی سکونت دادن جامعه‌ای یک میلیون نفری روی مریخ است که بتوانند به تدریج به خوداتکایی برسند، هدفی که از نظر ماسک تا 100 سال دیگر محقق خواهد‌شد.

کنگره بین المللی نجومی مکزیک در هر سفر 80 روزه اش به مریخ 100 مسافر را به همراه خواهد برد

ماسک می‌گوید برای اینکه بتواند مریخ را به مقصدی قابل دسترس تبدیل کند قصد دارد یک میلیون انسان را به این سیاره انتقال دهد. براساس زمانبندی برنامه اسپیس‌ایکس، ‌ اولین پرواز به مریخ در سال 2022 رخ خواهد‌ داد از این رو ماسک معتقد است سکونت‌پذیری یک میلیون انسان در مریخ هدفی است که می‌توان در طول زندگی به آن دست یافت و هرکسی می‌تواند در صورت توانایی تامین هزینه، به مریخ سفر کند. ماسک نام اولین فضاپیمایی که راهی مریخ خواهد شد را قلب طلا نامگذاری خواهد کرد، ‌نامی برگرفته از کتاب “دستورالعمل مسافرت مجانی به کهکشان”، نوشته داگلاس آدام. محل پرتاب این فضاپیما پایگاه فضایی کندی خواهد بود، ‌ درست از همان سکویی که ماموریت آپولو به سوی ماه آغاز شد.

نمونه آزمایشی این فضاپیما طی چهار سال آینده پروازهایی آزمایشی به سوی فضا انجام خواهد داد اما تمامی این پروازها زیر ارتفاع مداری خواهند بود. ماسک به تازگی از انجام موفقیت آمیز اولین آزمایش موتور راکت رپتور شرکت اسپیس‌ ایکس خبر داد، ‌ موتوری که قرار است انرژی مورد نیاز فضاپیما و بوستری که فضاپیما را در مدار قرار می‌دهد را تامین کند.

ترکیب این بوستر و فضاپیما سیستم حمل و نقل بین المللی یا ITS نام دارد که در کنار هم ارتفاعی برابر 122 متر دارند، یعنی بزرگتر از راکت V پروژه آپولو. بوستر به 42 موتور رپتور مجهز خواهد بود که در حلقه‌هایی متمرکز قرار گرفته‌اند: حلقه بیرونی حاوی 24 متور، ‌حلقه میانی حاوی 14 موتور و حلقه مرکزی حاوی هفت موتور خواهد‌بود. فضاپیما نیز به 9 موتور مجهز خواهد‌بود و می‌تواند باری به وزن 450 تن را به مریخ حمل کند.

سفر با فضاپیما, سکونت پذیری در مریخ

زمانی که فضاپیما به مریخ می‌رسد، ‌ به تدریج کاهش ارتفاع یافته و از اتمسفر عبور می‌کند

ماسک می‌گوید مسافران این فضاپیما در این سفر 80 روزه خود را با تماشای فیلم‌ها، آموزش و بازی‌های بی‌وزنی سرگرم خواهند‌ کرد. فضاپیما هر دو سال یکبار، زمانی که فاصله مریخ و زمین به کمترین حد خود خواهد رسید، ‌ به مریخ سفر خواهد‌ کرد. این فاصله در سال 2018 به 57٫6 میلیون کیلومتر خواهد رسید. دورترین فاصله ممکن این دو سیاره از هم 400 میلیون کیلومتر است.

زمانی که فضاپیما به مریخ می‌رسد، ‌ به تدریج کاهش ارتفاع یافته و از اتمسفر عبور می‌کند. پس از آن موتورهای روشن می‌شوند تا سرعت آن کاسته شود و فضاپیما بتواند به صورت عمودی روی پایه‌هایش فرود بیاید. ماسک آینده‌ای را متصور می‌شود که هزار نمونه از این فضاپیماها در مدار قرار می‌گیرند. هزینه این سفر به تدریج به 100 تا 140 هزار دلار کاهش پیدا خواهد‌کرد اما سفر بازگشت به زمین برای مسافران رایگان خواهد‌ بود.

منبع: بیتوته