نکاتی برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی و سالم نگه‌داشتن زانوها

۲۲ خرداد ۱۳۹۵

۲۴

برای کاهش فشار روی زانو باید کفش مناسب بپوشید. کفش‌های پاشنه‌کوتاه با اندازه مناسب برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن موثر است.

نکاتی برای  پیشگیری از آسیب‌دیدگی و سالم نگه‌داشتن زانوها

15درصد آسیب‌های براثر ورزش، در زانوها اتفاق می افتد. برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی و سالم نگه‌داشتن زانوها به نکات ذیل توجه کنید:

*به درد بی‌توجه نباشید:

در صورت احساس درد در مفصل زانو بایدمدتی به خود استراحت دهید. این باید شامل استراحت کافی، کمپرس یخ، بالا قرار دادن پا و در صورت ادامه پیدا کردن درد مراجعه به پزشک باشد.

*تقویت عضلات:

با تقویت عضلاتی که از زانوها حمایت می‌کند می‌توانید کمی فشار را از روی زانوها بردارید. توجه بیشتر باید به عضله چهار سر ران، عضله عقب پا، عضله قسمت تحتانی کمر و عضله کشاله باشد.

*زیاد استراحت نکنید:

اگرچه استراحت نقش مهمی در بهبوددرد زانوها دارد، اما باید مفصل‌ها را حرکت دهید. به حالت خستگی خود توجه و استراحت کنید، اما زمانی نیز برای ورزش در نظر بگیرید تا عضلات و رباط اطراف مفصل‌ها تقویت شود.

*وزن متناسب را حفظ کنید:

داشتن اضافه‌ وزن، روی مفصل زانوها تاثیر می‌گذارد. برای کاهش این فشار باید وزن مناسب را از طریق یک برنامه غذایی خوب و ورزش منظم حفظ کنید.

*کفش مناسب بپوشید:

برای کاهش فشار روی زانو باید کفش مناسب بپوشید. کفش‌های پاشنه‌کوتاه با اندازه مناسب برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن موثر است.

*قبل از شروع ورزش بدن را گرم‌کنید:

برای پیشگیری از هر نوع آسیب، لازم است که بدن را گرم‌کنید و ورزش‌های کششی انجام دهید. کشش عضلات عقب پا و عضله چهار سر ران و سپس راه رفتن آرام به مدت 5 دقیقه قبل از شروع ورزش فراموش نشود. عضلات باید گرم شود تا انعطاف‌ آن حفظ شود.

* از ورزش زیاد با فشار بالا بپرهیزید:

از ورزش‌هایی با شروع و توقف ناگهانی، پیچیدن و پرش که مانند تنیس، بسکتبال، فوتبال و اسکواش روی زانوها فشار وارد می کند باید پرهیز شود.

*تغییر دما:

کمپرس سرد را به مدت 20-15 دقیقه، 3 تا 4 بار در روز انجام دهید. البته طی 48تا72 ساعت اولیه از زمان آسیب‌دیدگی این کار ورم و سفت شدن عضلات را کم می‌کند. سپس می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.

منبع: سلامت نیوز