عرق جادویی درمان میگرن

۰۸ خرداد ۱۳۹۵

۳۰

بیشتر افرادی که میگرن دارند، افرادی سرد مزاج هستند که زود عصبی می‌شوند...

عرق جادویی درمان میگرن

بیشتر افرادی که میگرن دارند، افرادی سرد مزاج هستند که زود عصبی می‌شوند..

میگرن یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند و متأسفانه هنوز دارویی برای درمان قطعی آن وجود ندارد. در عین حال افراد مبتلا به میگرن همواره با توصیه‌های رنگارنگ اطرافیان روبه‌رو هستند تا از شر دردهای آزاردهنده خلاص شوند. بد نیست بدانید در طب سنتی سردردها به 28 نوع مختلف تقسیم می‌شوند که میگرن یکی از آن‌هاست.

به گفته متخصصان طب سنتی، بیشتر افرادی که میگرن دارند، افرادی سرد مزاج هستند که زود عصبی می‌شوند و به واسطه این عصبانیت، تغییراتی در طبع آن‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز بروز سردردهای میگرنی باشد. به همین دلیل در اولین اقدام درمانی، طبع این افراد باید گرم‌تر شود.

از طرفی یکی از علل مهم میگرن، سمومی است که به طور کامل از بدن دفع نمی‌شود. در این افراد معمولاً روده‌ها خوب کار نمی‌کنند و فرد با مشکل یبوست مواجه است. بنابراین متخصص طب سنتی برای دفع سموم، هم از طریق سیستم گوارش (به وسیله خوراکی‌های دفع سموم مثلاً مصرف آش گشنیز در سه روز متوالی) و هم از طریق حجامت اقدام می‌کند تا هم از شدت دردها کاسته شود و هم فاصله حمله‌های میگرنی کمتر شود.

در واقع حجامت و زالودرمانی از جمله بهترین روش‌های درمانی سردردهای میگرنی به حساب می‌آیند که البته حتماً باید توسط متخصص طب سنتی انجام شوند تا نتیجه‌بخش باشند. بد نیست بدانید مصرف بسیاری از مواد غذایی می‌تواند باعث بروز یا تشدید سردردهای دردناک دوره‌ای یا همان میگرن شود که پنیر، گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز و سیاه، غذاهای سرخ شده و ادویه‌دار، ماهی دودی، ماهی تن، پیاز داغ، باقلا، آجیل، نان سفید، شکر، حبوبات، کلم، سرکه، چای پررنگ و... از جمله این خوراکی‌ها هستند. بنابراین در صورتی که میگرن دارید، باید دور آن‌ها یک خط قرمز بکشید!

به گفته حکمای طب سنتی ناراحتی کبد، داشتن دندان خراب، ابتلا به ضعف چشم، انجام کار زیاد و خسته‌کننده، برانگیختن عواطف منفی در خود از قبیل کینه، نفرت و حسادت، بی نظمی عادت ماهانه، زیاده‌روی در نوشیدن چای پررنگ و عامل وراثت می‌توانند باعث بروز سردردهای میگرنی شوند.

بعد از کشف علت درد، باید نسبت به درمان آن اقدام شود. در طب سنتی نسخه‌های گیاهی زیادی برای درمان سردرد به ویژه سردردهای میگرنی وجود دارد. بنابراین پیش از مراجعه به متخصص طب سنتی می‌توانید یکی از این روش‌ها را امتحان کنید:

عرق جادویی درمان میگرن

یک فنجان عرق اسطوخودوس را با همان مقدار عرق سنبل‌الطیب و آب مخلوط کرده و روزی یک تا دو لیوان میل کنید. مصرف این عرق گیاهی به مرور زمان شدت دردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. البته این عرق ترکیبی با نام «عرق جادویی درمان قطعی میگرن» در بسیاری از عطاری‌ها به فروش می‌رسد اما توصیه متخصصان طب سنتی این است که خودتان این عرق‌ها را با هم ترکیب کنید تا از نتیجه درمانی مطمئن باشید.

لیمو درمانی

به گفته متخصصان طب سنتی مخلوط کردن چند قطره آب با بادام تلخ کوبیده شده و ماساژ سر با این ضماد گیاهی، قرار دادن برش‌های نازک لیمو روی پیشانی، ماساژ پیشانی با سرکه و بو کردن ریحان و برگ نعناع انواع سردردهای عصبی و میگرن را تسکین می‌دهد. خودتان می‌توانید امتحان کنید!

متخصصان طب سنتی دم نوش‌های مختلفی هم برای درمان سردردها به خصوص سردرد میگرنی معرفی و توصیه کرده‌اند که عبارتند از:

دم نوش ضد میگرن

50 گرم گل بابونه را با همین مقدار چای کوهی (گل راعی) و 25 گرم سنبل‌الطیب و 25 گرم اسطوخودوس مخلوط کنید و حدود یک مشت از این مخلوط را با آب سرد بشویید و سپس با یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و روزی 2 لیوان میل کنید. البته در صورتی که دیابت ندارید می‌توانید با تکه‌ای نبات طعم این دم نوش را شیرین کنید.

دم کرده ریحان

اگر سابقه دردهای میگرنی دارید می‌توانید پنج تا ده گرم ریحان تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید تا 15 دقیقه دم بکشد. بعد آن را صاف و با عسل یا شکر شیرین کرده و بعد از غذا یک فنجان از آن را میل کنید. مصرف روزانه این دم نوش تا حد زیادی از بروز سردردهای میگرنی پیشگیری می‌کند و در صورت بروز هم میزان درد خفیف خواهد بود.

روغن زنبق

یک شیشه روغن زنبق تهیه کنید و هنگام شروع سردرد مقداری از آن را روی پیشانی بچکانید و کمی ماساژ دهید. همچنین یک قطره از این روغن را داخل بینی بریزید. این کار در تسکین درد و کاهش مدت آن تأثیر بسزایی دارد.

منبع: جوان ایرانی