روش پخت «ته چین مرغ» بدون تخم مرغ

۲۵ خرداد ۱۳۹۵

۲۱

ته چین یکی از غذاهای نسبتا جدید است که طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. درست کردن آن نیاز دارد چند ریزه کاری را بلد باشیم. مثلا یکی از نکات مهم در پخت آن این است که بتوانیم بوی تخم مرغ را از بین ببریم. در این مطلب ته چینی را به شما آموزش می دهیم که در آن از تخم مرغ استفاده نشده است.

روش پخت  «ته چین مرغ» بدون تخم مرغ

مواد لازم:

  • روغن و کره به میزان لازم
  • برنج 4 پیمانه
  • زعفران دم کرده غلیظ به میزان لازم
  • خلال بادام 50 گرم
  • ماست چکیده ترجیحا ترش نیم کیلوگرم
  • مرغ متوسط یک عدد

طرز تهیه:

1-مرغ را با یک ونیم لیتر اب میجوشانیم و کف ان را مرتب میگیریم، بعد به ان زرد چوبه، پیاز یک عدد بزرگ، چند حبه سیر خرد شده، ساقه کرفس، یک عدد هویج، چوب دارچین و نمک وفلفل اضافه میکنیم به مدت 10دقیقه با حرارت زیاد میجوشانیم.

2-بعد حرارت را ملایم میکنیم به مدت یک ساعت ونیم میپزیم بعد از پخت باید حدود یک لیوان اب مرغ بماند. مرغ را بیرون اورده وپس از خنک شدن استخوان مرغ را میگیریم تکه های مرغ را خیلی ریز نکنید.

3-به نیمی از ماستمان کمی نمک، زعفران 2 قاشق غذا خوری و فلفل قرمز وکمی پودر خردل اضافه میکنیم و مرغهارا دران قرار میدهیم ودر یخچال میگذاریم. (این کار را میتوانیم حتی از روز قبل انجام دهیم که در این صورت خوشمزه هم میشود)

4-حالا نیم دیگر ماست را هم به همین ترتیب مزه دار میکنیم وکنار میگذاریم برای برنج. برنج را با یک قاشق زرد چوبه میجوشانیم وان را زنده بر میداریم. حتماً اول با اب ولرم کمی شستشو میدهیم بعد کمی اب سرد. وبرنج را با ماستمان مخلوط میکنیم +کمی روغن مایع.

5-حالا کف قالبمان یادر ماهیتابهء گود نصف پیمانه روغن ریخته ونیمی از برنج را ریخته وصاف میکنیم وروی ان زعفران میریزیم بعد مرغهارا روی برنج میچینیم وخلال بادام ها را هم همه جای ظرف میپاشیم وبعد بقیه برنج را و دوباره زعفران. با قاشق چند سوراخ روی برنج ایجاد میکنیم و در اخر نصف لیوان اب مرغ و نصف لیوان روغن مایع وکره را روی برنج میدهیم.

6-روی قالب را فویل کشیده وداخل فر گذاشته روی حرارت زیاد به مدت نیم ساعت و بعد باحرارت متوسط برای یک ساعت دیگر.

7-ویا اگر روی حرارت مستقیم خواستیم تهیه کنیم 10 دقیقه اول حرارت زیاد باشد وبعد حرارت را کم میکنیم بمدت یک ساعت و نیم.

منبع: وب‌سایت سوران