آشنایی با تنیسور موفق روسیه

۱۶ خرداد ۱۳۹۵

۳۲

ماریا از 2 سالگی‌ زیرنظر پدرش‌ با ورزش‌ تنیس‌ آشنا و علاقمند شد و از 4 سالگی‌ بازی‌ تنیس‌ را آغاز کرد. یک مربی‌ تنیس‌ استعداد وی را تشخیص‌ داد و پدر او را قانع‌ کرد تا او را به‌ آکادمی‌ تنیس‌ آمریکا بفرستد...

آشنایی با تنیسور موفق روسیه

ورزش‌ تنیس‌ در بین‌ زنان‌ از زمانی‌ به‌ اوج‌ رسید که‌ «اشتفی‌گراف‌» تنیسور آلمانی‌ خود را به‌ صدر جدول‌ رساند و با قهرمانی‌های‌ پی‌‌در‌پی‌، توانست‌ این‌ ورزش‌ را در رده‌ زنان‌ بر سر زبان‌ها بیندازد، قبل‌ و بعد از «گراف‌» که‌ در حال‌ حاضر همسر «آندره‌ آغاسی‌» است‌، کسی‌ به‌ مانند او در رده‌ زنان‌ در این‌ ورزش‌ به‌ معروفیت‌ نرسید تا این‌ که‌...

روسیه‌ به‌ داشتن‌ یک‌ تنیسور زن‌ افتخار می‌کند تا حدی‌ که‌ روز 31 مرداد 84 را به‌ عنوان‌ روز تاریخی‌ در ورزش‌ ملی‌ روسیه‌ اعلام‌ کرده‌ است‌ زیرا در این‌ روز تنیس‌باز شماره‌ یک‌ روسیه‌ درصدر جدول‌ رتبه‌بندی‌ جهان‌ جای‌ گرفت‌. «ماریاشاراپووا» کاری‌ را انجام‌ داد که‌ تا قبل‌ از او هیچ‌ یک‌ از بانوان‌ ورزشکار شوروی‌ سابق‌ و یاروسیه‌ موفق‌ به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند. او در صدر جدول‌ رتبه‌بندی‌ انجمن‌ تنیس‌بازان‌ زن‌ جهان‌قرار گرفت‌. در 52 هفته‌ رقابت‌های‌ مختلف‌ او دربین‌ شرکت‌کنندگان‌ بهترین‌ نتیجه‌ را کسب‌ کرد. گفتنی‌ است‌ که‌ ماریا پانزدهمین‌ نفری‌ است‌ که‌ موفق‌ به‌ تصاحب‌ این‌ عنوان‌ در طول‌ تاریخ‌ 30 ساله‌ حیات‌ این‌ انجمن‌ شد. در ادامه به‌ شرح‌ زندگی‌ این‌ اعجوبه‌ دنیای‌ تنیس‌ می‌پردازیم‌:

ماریا شاراپووا  با نام مستعار  ماشا  زاده  19  آوریل  1987؛   تنیس‌باز مشهور روس است که در سال  2005  رتبه اول بین تنیس‌بازان زن دنیا را کسب کرد.

پدر و مادر وی اهل گومل بلاروس هستند اما خود ماریا در شهر نیاگان در روسیه به دنیا آمده‌است. پدر ماریا او را در سن  7  سالگی به آمریکا برد، اما مادرش به خاطر مشکل گرفتن روادید نتوانست آن‌ها را همراهی کند. درحقیقت‌ مهاجرت‌ خانواده‌ شاراپووا از نزدیکی‌ شهر چرنوبیل‌، یکسال‌ پس‌ از فاجعه‌ چرنوبیل‌ پایگاه‌ فضایی‌ روسیه‌ به‌ شهر کوچک‌ نیاگان‌ واقع‌در سیبری‌ صورت‌ گرفته‌ بود. پدرش‌ «سرگئی‌شاراپووا» معلم‌ و بوکسور و مادرش‌ «آلایلنا» یک‌ اقتصاددان‌ است‌.   ماریا از آن زمان در آمریکا زندگی می‌کند اما ملیت روسی خود را حفظ کرده‌است. شاراپووا در سال  2006  بیشترین دستمزد را در بین زنان ورزشکار دریافت کرده‌است.

ماریا از 2 سالگی‌ زیرنظر پدرش‌ با ورزش‌ تنیس‌آشنا و علاقمند شد و از 4 سالگی‌ بازی‌ تنیس‌ را آغاز کرد. در ملاقاتی‌ که‌ «مارتینا ناورتیلاوا» مربی‌ تنیس‌ اهل‌ چک‌ در مسکو با ماریا داشت‌، استعداد این‌ دختر بچه‌ 6 ساله‌ تنیس‌ باز را تشخیص‌ داد و پدر او را قانع‌ کرد تا او را به‌ آکادمی‌ تنیس‌ «نیک‌ بولتیری‌» در آمریکا بفرستد. ماریای ‌6 ساله‌ ابتدا در تورنمتی‌ در روسیه‌ شرکت‌ جست‌ و با بدست‌ آوردن‌ کسب‌ مقام‌ برتر، در سال‌ 1993 به‌ همراه‌ پدرش‌ به‌ آکادمی‌ تنیس‌ «نیک‌ بولیتری‌» در فلوریدای‌ آمریکا رفت‌.

ناگفته‌ نماند که‌ سرگئی‌، پدر ماریا با زحمت‌ توانست‌ مبلغ‌ لازم‌ برای‌ تهیه‌بلیط هواپیما را فراهم‌ سازد و او هم‌ نیز به‌ همراه‌دخترش‌ راهی‌ غربت‌ در آن‌ سوی‌ اقیانوس‌ شد. ورود به‌ (بولیتری‌) جایی‌ که‌ در آن‌ زمان‌ آغاسی‌، کوریه‌ و کورنیکووا آموزش‌ می‌دیدند، تنها با قرارقبلی‌ میسر بود کم‌ و بیش‌ سرگئی‌ موفق‌ به‌ قانع‌کردن‌ مربی‌برای‌ تماشای‌ تمرین‌ دخترش‌ شد وآکادمی‌ (نیک‌ بولتیری‌) استعداد خارق‌العاده‌ای‌ را در این‌ دختر بچه‌ روس‌ حس‌ کرد.

ماریا به‌ این‌ترتیب‌ در آکادمی‌ آموزش‌ تنیس‌ پذیرفته‌ شد وپدرش‌ نیز در «فلوریدا» برای‌ کسب‌ درآمد وهزینه‌ کلاسهای‌ آموزشی‌ دخترش‌ مشغول‌ به‌ کارساختمانی‌ شد و هر روز یک‌ ساعت‌ پیاده‌ ازآپارتمانی‌ که‌ اجاره‌ کرده‌ بود جهت‌ ملاقات‌ بادخترش‌ تا آکادمی‌ تنیس‌ «نیک‌ بولیتری‌» را طی‌می‌کرد.

مادر هم‌ رفت‌

پس‌ از مدت‌ 2 سال‌، «آلایلنا» مادر ماریا که‌اجازه‌ خروج‌ از روسیه‌ را به‌ اونمی‌ دادند توانست‌ ویزای‌ آمریکا را بگیرد و به‌ دختر و همسرش‌ در فلوریدا بپیوندد. ماریا نیز در این‌ مدت‌ به‌ خوبی‌تنیس‌ را آموخته‌ بود. او توانسته‌ بود ورزش‌ تنیس‌را در کشور دیگری‌ به‌ دور از خانواده‌ و به‌ تنهایی‌ ومهمتر از همه‌ با زبانی‌ غیر از زبان‌ روسی‌ به‌خوبی‌فراگیرد. لذا تنیس‌ برای‌ او هدف‌ اصلی‌ درزندگی‌اش‌ شد، تنها چیزی‌ که‌ به‌ خاطر آن‌ حاضربود زندگی‌ پرمشقت‌ در آکادمی‌ تنیس‌ را تحمل‌کند و مشکلات‌ را پشت‌ سر بگذارد، نتایج‌ کارش‌بود که‌ بسیار  زود ظاهر شد.

ورود به‌ مسابقات‌ جهانی‌

در سال‌ 1995 در حالی‌ که‌ 8 سال‌ بیشترنداشت‌، قهرمان‌ مسابقات‌ Orange Bowlفلوریدا شد و پس‌ از آن‌ در تیم‌ تنیس‌ فدراسیون‌روسیه‌ حضور یافت‌. در سال‌ 1996 اولین‌ حضورماریا در گراند اسلم‌ بود و 1998 اولین‌قهرمانی‌اش‌ در مسابقات‌ WTA توکیو دربازی‌های‌ دو نفره‌ به‌ همراه‌ (مارتینا هینگیس‌) به‌دست‌ آمد، البته‌ همه‌ این‌ افتخارات‌ در رده‌خردسالان‌ و نوجوانان‌ بود.

ماریا در سال‌ 1997هم‌ توانسته‌ بود به‌ مرحله‌ نیمه‌ نهایی‌ مسابقات‌قهرمانی‌ ویبلدون‌ راه‌ یابد. باوجودی‌ که‌ رقیب‌ او3 سال‌ از وی‌ بزرگتر و همچنین‌ برنده‌ سه‌ مسابقه‌اولین‌ فدراسیون‌ جهانی‌ تنیس‌ بود. ماریا در سال‌1999 درمسابقات‌ تنیس‌ اپن‌ استرالیا توانست‌مقام‌ قهرمانی‌ را بدست‌ آورد. در این‌ سال‌ ماریا به‌عنوان‌ بهترین‌ بازیکن‌ در بازی‌های‌ دو نفره‌انتخاب‌ شد.

ماریا سالهای‌ 1999 و 2000 را باآسیب‌ دیدگی‌ سپری‌ کرد، سال‌ 2001 زمانی‌است‌ که‌ او به‌ عنوان‌ یک‌ بازیکن‌ کاملا حرفه‌ای‌ درمسابقات‌ حضور یافت‌، او آن‌ زمان‌ تنها 14 سال‌سن‌ داشت‌ و سن‌ کمی‌ برای‌ شرکت‌ در مسابقات‌حرفه‌ای‌ بزرگسالان‌... در سال‌ 2003 درمسابقات‌ انفرادی‌ توکیو و کیوبیک‌سیتی‌ و درمسابقات‌ دو نفره‌: بیرمنگام‌» مقام‌ اول‌ را کسب‌کرد.

ماریا علیرغم‌ آنکه‌ در جهان‌ به‌ شهرت‌ رسیده‌بود و هر بار مقام‌ اول‌ را کسب‌ می‌کرد اما مغرور نشد و این‌ مسائل‌ او را مغرور نساخت‌ و ثابت‌ کرد که‌برای‌ او تنیس‌ در اولویت‌ قرار داد و مد و تجارت‌تنها به‌ عنوان‌ سرگرمی‌ هستند. او در سال‌ 2004در جدول‌ رده‌ بندی‌ 20 تنیس‌ باز برتر دنیا قرارگرفت‌.

او همچنین در سال  2008  با کنار زدن رقبایی مثل ژوستین انه و آنا ایوانوویچ قهرمان اولین گرند اسلم سال یعنی مسابقات آزاد استرالیا شد. او جز ده تنیس‌باز جهان است که توانسته هر  4  گرند اسلم ویمبلدون  2004,   آزاد امریکا  2006,   آزاد استرالیا  2008  و آزاد فرانسه2012  فتح کند همچنین او برای اولین بار درالمپیک  2012  شرکت کرد و برنده مدال نقره شد. او  8  فینال گرند اسلم دارد که در  4  فینال بازنده شده است و جز  30  تنیس‌باز برتر جهان در طول تاریخ است.

ماریا شاراپووا کاری‌ را انجام‌ داد که‌ تا قبل‌ ازاو هیچ‌ یک‌ از بانوان‌ ورزشکار شوروی‌ سابق‌ و یا روسیه‌ موفق‌ به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند. او در صدرجدول‌ رتبه‌بندی‌ انجمن‌ تنیس‌ زنان‌ جهان‌قرار گرفت‌. در 52 هفته‌ رقابت‌های‌ مختلف‌ او دربین‌ شرکت‌کنندگان‌ بهترین‌ نتیجه‌ را کسب‌ کرد. گفتنی‌ است‌ که‌ ماریا پانزدهمین‌ نفری‌ است‌ که‌موفق‌ به‌ تصاحب‌ این‌ عنوان‌ در طول‌ تاریخ‌ 30ساله‌ حیات‌ این‌ انجمن‌ شد.

و قهرمان‌ ویمبلدون‌

ماریا اینکار را در بار دوم‌ انجام‌ داد، کاری‌افراد بزرگی‌ چون‌ «ناوراتیلو» و «گراف‌» و «هینیگس‌» مربی‌ وی‌ تا قبل‌ از «شاراپووا» موفق‌به‌ انجام‌ آن‌ نشده‌ بودند و اکنون‌ او قله‌ جدول‌رتبه‌بندی‌ دنیا را فتح‌ کرده‌ است‌. او پس‌ از فتح‌ویمبلدون‌ اظهار داشت‌ که‌ در ادامه‌ باید بیشتر کارکند تا در برنامه‌ ورزشی‌ خود پیشرفت‌ داشته‌ باشدو برنده‌ هر مسابقه‌ای‌ باشد. او براین‌ باور است‌ که‌برای‌ این‌ کار قبل‌ از هر چیز باید شرایط فیزیکی‌مطلوب‌ را دارا باشد.

زندگی‌ شخصی ماریا شاراپووا

ماریا علاوه‌ بر تنیس‌ به‌ کتابخوانی‌، موسیقی‌ وفیلم‌ علاقه‌ دارد، ضمن‌ اینکه‌ گاهی‌ به‌ ورزش‌هایی‌چون‌ گلف‌، بسکتبال‌ و هاکی‌ روی‌ یخ‌ می‌پردازد.

- شرکت‌ها و کارخانجاتی‌ چون‌ موتورولا، هوندا، آدیداس‌، پارلوکس‌ فراگرانس‌، لوکوس‌، رولکس‌ و یانکس‌ اسپانسرهای‌ او هستند و ماریا باانعقاد قرارداد با این‌ شرکت‌ها به‌ تبلیغ‌ محصولات‌آنها می‌پردازد.

- همیشه‌ به‌ آینده‌ای‌ بهتر امیدوار است‌.

- محل‌ اقامتش‌ باردیتون‌ در فلوریدای‌آمریکا است‌.

- قدوی‌ 1/88 متر و وزش‌ 59 کیلوگرم‌است‌.

- شهرهای‌ مورد علاقه‌اش‌ رم‌، پاریس‌، لندن‌، نیویورک‌ و توکیو می‌باشد.

- غذای‌ مورد علاقه‌اش‌ استیک‌ می‌باشد. ازنوشیدنی‌ها، به‌ آب‌ پرتقال‌ و شربت‌ توت‌فرنگی‌علاقمند است‌ ودسرهای‌ فرانسویی‌ با مغز بادام‌ وگردو را دوست‌ دارد.

شاراپووا بیش از نه میلیون طرفدار در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک دارد که روز به روز افزایش می‌یابد. شاراپووا همچنین به عنوان مدل نیز کار می‌کند و به مد علاقه‌مند است. او سابقا نامزد بسکتبالیست اهل اسلوونی ساشا وویاچیچ بود. اوفردی‌ صبور وظاهرا خونسرد می‌باشد اما در باطن‌ بسیار عصبی‌ ومضطرب‌ است‌. هرکس‌ بخواهد با او عکس‌می‌اندازد و امضا می‌دهد. بطور کلی‌ دختری‌ مهربان‌ خوشرو و خونگرم‌ می‌باشد به‌ رنگ‌ مشکی‌ علاقه‌ زیادی‌ دارد و بیشترلباسهای‌ رسمی‌اش‌ به‌ این‌ رنگ‌ می‌باشد. او دوران‌ دبیرستان‌ را از طریق‌ اینترنت‌ آموزش‌ دید. زیرا وقتی‌ برای‌ رفتن‌ به‌ مدرسه‌نداشت‌وی‌ در دو سال‌ اخیر معروف‌ترین‌ ورزشکارکشور پهناور روسیه‌ است‌، با این‌ که‌ در آمریکا زندگی‌ می‌کند اما هم اکنون به روسیه بازگشته و در آنجا به زندگی خود ادامه می‌دهد.

کناره‌گیری ماریا شاراپووا از ماسبقات تنیس

تنیسور شماره دوی زن جهان در اقدامی احتیاط آمیز از حضور در مسابقات بین‌المللی بریسبین 2012 کنار کشید. قهرمان اوپن فرانسه به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه ترقوه از حضور در مسابقات نمایشی کره‌جنوبی هم انصراف داده بود. وی در خصوص کناره‌گیری خود از مسابقات بریسبین اظهار داشت: نمی‌خواهم آنچه تا به حال در تمرینات به دست آورده‌ام را به خطر بیندازم. "ماریا شاراپووا"ی 26 ساله، سال گذشته هم از حضور در این رقابتها کنار کشید تا آمادگی خود را برای مسابقات اوپن استرالیا حفظ کند، جایی که در دیدار پایانی به «ویکتوریا آزارنکا» باخت و نایب قهرمان شد.

منبع: movafaghiat.com