ارتباط دوستان بیشتر و درمان افسردگی

۱۱ مرداد ۱۳۹۵

۱۱

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به کاهش بروز افسردگی در افراد کمک کند، داشتن دوست‌هایی صمیمی است. حتی همنشینی با اعضای خانواده نیز می‌تواند در افزایش طول عمر افراد موثر باشد.

ارتباط دوستان بیشتر و درمان افسردگی

محققان می‌گویند که داشتن دوستان متعدد می‌تواند باعث افزایش طول عمرو کاهش افسردگی شود.

دانشمندان استرالیایی می‌گویند نشست و برخاست با دوستان صمیمی در سنین پیری حتی بیش از همنشینی اعضای خانواده به افزایش طول عمر کمک می‌کند.

یک تیم تحقیقاتی طیفی از عوامل اجتماعی، بهداشتی و عادات شخصی را بر طول عمر بیش از 1500 فرد بالای 70 سال بررسی کرد.

در بخشی از این مطالعه، از داوطلبان سؤال شد میزان تماس شخصی و تلفنی آنها با شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله کودکان، بستگان، دوستان و معتمدان چقدر است.

پاسخ افراد با ذکر مشخصات هر فرد ثبت شد و این تیم پس از ده سال دوباره به سراغ همان افراد آمدند و متوجه شدند افرادی که دارای بیشترین ارتباط با دوستان و آشنایان بودند شانس زندگی‌شان 22 درصد بیش از کسانی بوده که شبکه  ارتباطی ضعیفی داشتند.

این موضوع حتی در صورتی که فرد، تغییرات عمده‌ای مثل مرگ همسر یا یکی از اعضای نزدیک خانواده را تجربه کرده بود نیز صدق می‌کرد.

دانشمندان اشاره کردند که وجود دوستان در اطراف فرد احتمالاً او را تشویق می‌کند بیشتر مراقب سلامت خود باشد و به علاوه با حضور و رفت و آمد خود از احساسات منفی همچون اضطراب و افسردگی در دوران سختی و ناخوشی می‌کاهند.

منبع: زندگی آنلاین