چگونه می‌توانید جلوه کارآفرینی موفق را به خود ببخشید؟

۳۱ شهریور ۱۳۹۵

۱۰

احساس می‌کنید که قرار است روزی به موفقیت برسید. نسبتا خود را قدرتمند احساس می‌کنید. قرار است به زودی کار بزرگی انجام دهید. به نظرتان ارزش کار شما خیلی زیاد است. معروف هستید. تنها چیزی که احتیاج دارید کمی زمان بیشتر است... اگر زمان بیشتری داشتید تمام این اتفاقات می‌افتاد...

چگونه می‌توانید جلوه کارآفرینی موفق را به خود ببخشید؟

شما اینطور هستید؟ خوب است. این دقیقا رویکردیست که کارآفرینان موفق را مشخص می‌کند. شما در انتظار آن هستید. آن را می‌خواهید. حریص هستید. انگیزه دارید. همه چیز مهیاست، اما واقعیت چیز دیگری‌ست.

واقعیت به وجود خواهد آمد. اما در این حین باید کارهایی را انجام دهید و نگرشی داشته باشید که آن سطح از موفقیت را برای شما ایجاد کند. چگونه می‌توانید جلوه کارآفرینی موفق را به خود ببخشید در حالی که هنوز به آن دست نیافتهاید؟ در زیر هفت اصلی که من آموخته و دیدهام که بقیه کارآفرینان موفق انجام می‌دهند، آمده است.

1. ادای موفق بودن را در بیاور، موفق خواهی شد

جمله معروف «هر چیز که در جستن آنی، آنی» اینجا مصداق دارد. به چه دلیل؟ چون بر پایه علم واقعی نوشته شده است. روانشناسان به مدت مدیدی رابطه بین مغز و بدن را مطالعه کردند. زمانی که ما احساس مشخصی داریم، به همان شیوه عمل می‌کنیم. برعکس آن نیز صدق می‌کند. زمانی که ما به شیوه مشخصی عمل می‌کنیم، همان احساس مرتبط را خواهیم داشت.

رایجترین مثال ممکن لبخندزدن است. لبخندزدن فقط یک پاسخ به یک احساس خوشحالی نیست. عمل لبخندزدن در واقع می‌تواند کاری کند که شما واقعا احساس شادی کنید. همین اصل در جمله «هر چیز که در جستن آنی، آنی» نیز صدق می‌کند. زمانی که دنبال انجام کاری باشید، احساسات، عواطف، سطح اعتماد به نفس و رویکرد کلی شما به همان سمت خواهند رفت. نتیجه چیست؟ در نهایت به خواستهتان خواهید رسید.

2. با اعتماد به نفس عمل کنید. مهم نیست چه می‌شود

یکی از بهترین دارایی‌های شما اعتماد به نفس شماست. مشکل اینجاست که ذهن سرشار از ترس و دودلی به سختی می‌تواند اعتماد به نفس از خود بروز دهد. بسیاری از کارآفرینان و افراد موفق آینده دچار شرایطی به نام سندرم ایمپاستر هستند؛ احساس کوچک بودن و نبود اطمینان شخصی از جایگاه و دستاوردهای خود که به خودویرانگری مشهور است.

این سندرم در دنیای پر سرعت کارآفرینی بسیار شایع است. حتی موفقترین افراد نیز تجربه شک و دودلی نسبت به خود را داشتهاند. شما یا می‌توانید تسلیم افکار دروغین مغزتان و در نتیجه دچار سندرم ایمپاستر شوید یا بدون توجه به آن افکار از خودتان اعتماد به نفس نشان دهید.

من اعتماد به نفس را پیشنهاد می‌کنم. اعتماد به نفس شما را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. حتی اگر خودروی مناسبی ندارید، کت و شلوار ارزانی پوشیده‌اید یا حتی دفتر کار شخصی نیز ندارید، باز هم اعتماد به نفس داشته باشید.

3. از دیگران کمک بخواهید

افراد باهوش می‌دانند که چقدر باهوش نیستند! به خاطر همین است که این افراد همیشه از دیگران تقاضای کمک می‌کنند. تنها دلیلی که من چیزهایی از بازاریابی اینترنتی می‌دانم به دلیل باهوش بودنم نیست. به خاطر این است که از دیگران راجع به آن سوال پرسیدهام.

4. در انتخاب افرادی که با آنها وقت می‌گذرانید گزینشی عمل کنید.

کارآفرینان ارزش زمان را می‌دانند. آنها درک کرده‌اند که «گذراندن زمان» معادل «خرج کردن پول» است و تنها این تفاوت وجود دارد که پول منبعی قابل تجدید است اما زمان خیر. به همین دلیل، شما باید با افرادی وقت بگذرانید که حال شما را بهتر می‌کنند. شما نباید وقتتان را در جایی بگذرانید که باهوشترین فرد آنجا هستید؛ بلکه باید در جایی قرار بگیرید که در چالش قرار بگیرید و رشد پیدا کنید. افراد موفق وقتشان را در کنار دیگر افراد موفق می‌گذرانند. زمانی که بحث سرمایهگذاری زمانی پیش می‌آید، باید تصمیمات هوشمندانه‌ای اتخاذ کنید.

5. خوب بپوشید

چه دوست داشته باشید و چه نداشته باشید، مردم شما را از روی آنچه پوشیده‌اید، قضاوت می‌کنند. من قبلا لباس‌های مناسبی نمی‌پوشیدم. زمانی که چند تغییر استراتژیک و کمهزینه در کمد لباسهایم ایجاد کردم، همه چیز تغییر کرد. نرخ مشاورهام بیش از دو برابر شد، مشتریان با ارزشی به دست آوردم و کسب و کارم متحول شد.

آیا تمام این تحولات به دلیل کمد لباسهایم بود؟ البته شانس نیز دخیل است؛ اما لباسهایم واقعا تاثیرگذار بودند. من اکنون پول زیادی برای لباسهایم خرج می‌کنم اما به طور کلی تغییر شیوه لباس پوشیدن خرج زیادی در بر ندارد.

فقط لباس‌های خوب نیستند که تاثیر خوبی بر جا می‌گذارند. باید لباس مناسب انتخاب کرد. سیلویا هیولت، یکی از مدیران قدرتمند عرصه تجارت می‌گوید: «شما باید طوری به نظر برسید که انگار عضوی از گروه هستید و باید طوری به نظر برسید که انگار بهتر از بقیه اعضای گروه هستید. »

6. ریسکپذیر باشید.

کارآفرینان خوب میزان ریسکپذیری خوبی دارند. راز مهم ریسکپذیر بودن این است که شروع به ریسکپذیری کنید. به نظر ساده می‌آید، اما واقعیت همین است. با ریسک‌های کوچکی شروع کنید که ضرر زیادی را به شما نزند. در نهایت چگونگی محاسبه ریسک یک تصمیم را خواهید آموخت و از همان موقع میزان ریسکپذیریتان افزایش خواهد یافت. با اعتماد به نفس ریسک کنید. این کار به شما می‌آید.

7. بیوگرافی آنلاین خود را بنویسید

اگر کسی بخواهد اطلاعات بیشتری در مورد شما بداند، چه می‌کند؟ نام شما را در گوگل جستجو می‌کند. این کار فضولی نیست. آنها فقط می‌خواهند بدانند که شما چه کسی هستید، چه می‌کنید و کارتان چیست. شما باید آنچه را که آنها در اینترنت می‌بینند و تاثیرگذاریشان را شکل دهید. اگر خودتان حضور خود در اینترنت را شکل دهید، می‌توانید هویتی ایجاد کنید که با آنچه می‌خواهید بشوید تطابق داشته باشد. پروفایل شما در تمام سایت‌های اجتماعی باید منسجم و رقابتی باشد. این زندگینامه شماست و رویآیندهتان تاثیر خواهد گذاشت. برای نوشتن آن زمان و توجه کافی را مبذول کنید.

نتیجه

هر شخص موفقی دوره‌ای را پشت سر گذاشته که در آن موفق نبوده است. موفقیت پس از رشد و توسعه ایجاد می‌شود. اکنون زمان آمادهشدن شماست. سخت کار کنید و به آن دل بدهید. اگر می‌خواهید به آنچه که باید برسید، باید در همان مسیر حرکت کنید. شما به عنوان یک کارآفرین، موفقیت را چگونه نشان می‌دهید؟

منبع: وب‌سایت پنجره خلاقیت