آیا میدانید مقدار خواب لازم برای کودکان و نوجوانان به چه میزان است؟

۰۸ تیر ۱۳۹۵

۱۸

برای اینکه جسم و ذهن نوزادان، کودکان و نوجوانان به خوبی رشد کند، آنها باید زیاد بخوابند. بیشتر والدین می‌‌‌دانند که کودکان در حال رشد به خواب کافی نیاز دارند اما اینکه چند ساعت در روز باید بخوابند را نمی‌دانند.

آیا میدانید مقدار خواب لازم برای کودکان و نوجوانان به چه میزان است؟

باید گفت خواب در کودکان چنان دارای اهمیت است که حتی نیم یا یک ساعت کمبود آن می‌‌‌تواند برای کودک مضر باشد.

کوچولوهای فراری از خواب

بیشتر مواقع بزرگسالان متوجه نمی‌شوند که کودکان‌شان دچار کمبود خواب هستند، چراکه آنها مانند بزرگسالان به تدریج خسته و آرام نمی‌شوند و معمولا انرژی‌شان به طور ناگهانی تمام می‌‌‌شود.

اغلب کودکان به گونه‌ای رفتار می‌‌‌کنند که انگار اصلا خسته نیستند و از به رختخواب رفتن طفره می‌‌‌روند و حتی در اواخر روز چنان به نظر می‌‌‌رسند که انگار بسیار پرانرژی هستند.

کودکان حتی با وجود خستگی بیش از حد وانمود می‌‌‌کنند، خواب‌شان نمی‌آید. بنابراین با دانستن اینکه کودک‌مان در سنین مختلف به چقدر خواب نیاز دارد، می‌‌‌توانیم مراقب باشیم دچار کمبود خواب نشود.

مقدار خواب لازم برای کودکان و نوجوانان

کودکان 1 تا 4 هفته: 15 تا 16 ساعت در روز

نوزادان به طور متوسط به 15 تا 18 ساعت خواب در روز نیاز دارند. از آنجایی که هنوز ساعت بیولوژیکی درونی نوزادان فعال نیست، الگوی خواب آنها ربطی به نور روز و یا شب ندارد. در حقیقت آنها از چنین الگویی پیروی نمی کنند.

کودکان 1 تا 4 ماهه- 14 تا 15 ساعت در روز

نوزاد شما تا 6 هفتگی‌اش تا اندازه‌ای به الگوهای خواب منظم‌تری دست پیدا می‌‌‌کند. طولانی‌ترین دوره‌های خواب 4 تا 6 ساعت است و به تدریج در طول روز بیشتر بیدار خواهد شد و غروب ها و شب هنگام به خواب منظم‌تری دست پیدا می‌‌‌کند.

4 تا 12 ماهه: 14 تا 15 ساعت در روز

برای کودکان 4 تا 12 ماهه تا 15 ساعت خواب در روز کافی است. برخی از نوزادان تا سن 11 ماهگی فقط روزانه 12 ساعت می‌‌‌خوابند.

برقراری عادات خواب سالم در این دوره بسیار مهم است، زیرا کودک در حال اجتماعی تر شدن است و الگوهای خوابش بیشتر و بیشتر شبیه بزرگسالان می‌‌‌شود.

1 تا 3 ساله: 14 ساعت در روز

همانطور که کودک‌تان اولین سال زندگی‌اش را می‌‌‌گذراند و به 18 تا 21 ماهگی‌اش می‌‌‌رسد، او احتمالا دیگر خواب صبح و اوائل غروب را از دست می‌‌‌دهد.

درحالی که نوپاها به 14 ساعت خواب در روز نیاز دارند، آنها بیشتر مواقع فقط 10 ساعت می‌‌‌خوابند.

بیشتر کودکان 21 تا 36 ماهه به روزی یکبار چرت زدن نیاز دارند که از یک تا سه ساعت و نیم متغیر است. آنها معمولا بین ساعت 7 تا 9 شب به رختخواب می‌‌‌روند و بین ساعت 6 تا 8 صبح از خواب بیدار می‌‌‌شوند.

7 تا 12 ساله: 10 تا 11 ساعت

در این سنین به دلیل وجود فعالیت های خانواده، مدرسه و اجتماعی شدن، به رختخواب رفتن کودکان بیش از پیش به تاخیر می‌‌‌افتد تا جایی که کودکان 12 ساله حدود ساعت 9 به رختخواب می‌‌‌روند.

در واقع ساعت خواب شبانه شان از 7: 30 تا 10 شب متغیر است و به طور متوسط روزانه بین 9 تا 12 ساعت می‌‌‌خوابند.

12 تا 18 ساله: 8 تا 9 ساعت در روز

برای حفظ سلامت روح و جسم نوجوانانی که به زودی قدم به دوران جوانی می‌‌‌گذارند خواب کافی بسیار مهم است. حتی برخی از نوجوانان نسبت به گذشته به خواب بیشتری نیاز دارند.

اما متاسفانه به دلیل فشارهای اجتماعی مقدار و کیفیت خواب شان بسیار کم می‌‌‌شود. با اینحال باید در یک شبانه روز 8 تا 9 ساعت بخوابند...

منبع: زندگی آنلاین