مایکل جردن بزرگترین بازیکن بسکتبال تمام دوران

۰۹ خرداد ۱۳۹۵

۴۳

در این بخش بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال را آماده کرده ایم.

مایکل جردن بزرگترین بازیکن بسکتبال تمام دوران

زادروز: 17 فوریه 1963

محل تولد: بروکلین، ایالت نیویورک

ملیت: ایالات متحده آمریکا

قد: 1٫98 سانتیمتر

جوایز: جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای

مایکل جفری جردن، (Michael Jordan) (زاده 17 فوریه 1963)، همچنین با حروف ابتدایی نامش MJ نیز شناخته می‌شود، بازیکن حرفه‌ای سابق بسکتبال اهل آمریکا، کارآفرین، و مالک عمده و همچنین رئیس تیم بسکتبال شارلوت هورنتز می‌باشد.

بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال (عکس)

سال‌های آغازین زندگی مایکل جردن

جردن بروکلین، نیویورک زاده شد، پدرش جیمز جردن سرپرست تجهیزات یک کارخانه و مادرش دلوریس کارمند بانک بود. خانواده جردن هنگام کودکی او به ویلمینگتن در کارولینای شمالی نقل مکان کردند. مایکل جردن چهارمین فرزند از پنج فرزند خانواده است، دو برادر بزرگ‌تر با نام‌های لری و جیمز جونیور جردن، و یک خواهر بزرگ‌تر، دلوریس و خواهری کوچک‌تر به نام روزلین دارد.

بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال (عکس)

فعالیت حرفه ای مایکل جردن

مایکل جردن 15 فصل در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا (ان‌بی‌ای) برای شیکاگو بولز و واشینگتن ویزاردز بازی کرده است. در زندگینامه‌اش بر روی وب‌گاه رسمی ان‌بی‌ای اظهار شده: “بی‌تردید و با تائید بسیاری، مایکل جردن بزرگترین بازیکن بسکتبال تمام دوران است. ” مایکل جردن یکی از تاثیرگذارترین ورزشکاران بارز نسل خودش بود و به عنوان ابزاری برای محبوبیت ان‌بی‌ای طی دههٔ 1980 و 1990 مطرح بود.

مایکل جردن پس از سه فصل حضور در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، جایی که او در تیم بسکتبال قهرمانی دانشگاه کارولینای شمالی سال 1982 نیز عضو بود، در سال 1984 به تیم حاضر در انی‌بی‌ای شیکاگو بولز پیوست. او به سرعت در قامت یک ستاره لیگ ظاهر شد، و با امتیازات فراوانی که کسب می‌کرد جمعیت را به وجد می‌آورد.

بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال (عکس)

توانایی پرش مایکل جردن مزین با اسلم دانک‌های نمایشی از روی خط پرتاب آزاد در مسابقات اسلم دان برای او القاب “air jordan” و “His Airness” را به ارمغان آورد. همچنین مایکل جردن آوازه‌ای به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دفاعی بسکتبال بدست آورده بود. سال 1991 او اولین قهرمانیش با شیکاگو بولز را بدست آورد، با تکرار این موفقیت در سالهای 1992 و 1993، عنوان تری-پیت را بدست آورد.

گرچه مایکل جردن به بناگهان پیش از آغاز فصل 94-1993 ان‌بی‌ای بازنشسته شد تا فعالیتی در بیسبال را دنبال کند، اما سال 1995 به بولز بازگشت و آنها را در مسیر افزودن سه قهرمانی دیگر به افتخاراتشان در سالهای 1996، 1997 و 1998 رهبری کرد، و نیز در فصل 96-1995 توانستند رکورد بیشترین پیروزی تاریخ در یک فصل ان‌بی‌ای را با 72 پیروزی به نام خود ثبت کنند. مایکل جردن سال 1999 برای بار دوم بازنشسته شد، اما یک بار دیگر و برای دو فصل از 2001 تا 2003 به عنوان بازیکن ویزاردز به ان‌بی‌ای بازگشت.

بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال (عکس)

افتخارات ورزشی مایکل جردن

دستاوردها و افتخارات فردی مایکل جردن شامل پنج مرتبه بدست آوردن جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای، ده مرتبه قرار گرفتن در تیم اول تیم منتخب ان‌بی‌ای، نه مرتبه تیم اول تیم منتخب مدافعین ان‌بی‌ای، چهارده بار حضور در بازی ستارگان ان‌بی‌ای، سه بار گرفتن جایزه با ارزشترین بازیکن بازی ستارگان ان‌بی‌ای، ده بار کسب عنوان امتیازاورترین بازیکن فصل ان‌بی‌ای، شش عنوان بیشترین توپ‌ربایی فصل، شش بار بدست آوردن جایزه بهترین بازیکن مرحله حذفی ان‌بی‌ای، و کسب جایزه بهترین مدافع سال ان‌بی‌ای در سال 1988.

مایکل جردن در کنار دستاوردهای متعددش، رکوردهای ان‌بی‌ای برای بالاترین معدل امتیازاوری فصل (30٫12 امتیاز در هر بازی) و بالاترین معدل امتیازاوری مرحله حذفی (33٫45 در هر بازی) را نیز در اختیار دارد. در سال 1999، مایکل جردن از سوی ای‌اس‌پی‌ان بزرگترین ورزشکار قرن بیستم آمریکای شمالی نام گرفت، و در فهرست بزرگترین ورشکاران قرن آسوشیتد پرس بعد از بیب روث جایگاه دوم به او اختصاص داده شد.

بیوگرافی کامل مایکل جردن، ستاره سابق بسکتبال (عکس)

مایکل جردن دوبار مشمول قرار گرفتن در تالار مشاهیر بسکتبال شده است، سال 2009 برای دوران بازی حرفه‌ایش، و سال 2010 به عنوان عضوی از تیم بسکتبال مردان المپیک 1992 ایالات متحده یا «تیم رویایی».

مایکل جردن همچنین با ستایش عمومی محصولاتش شناخته می‌شود. او عامل موفقت برند کفش‌های ورزشی ایر جردن نایکی بود، که سال 1985 معرفی شدند و تا به امروز محبوبیت‌شان را پا برجاست. وی همچنین در فیلم سینمایی جم فضایی محصول 1996 در نقش خودش ظاهر شد. سال 2006 رئیس و مالک بخشی از تیم بسکتبال شارلوت بابکتز سابق شد، سال 2010 با خرید بخش دیگری از سهام تیم حق اداره آن را نیز در اختیار گرفت.

منبع: ایران ناز