چگونه کودک‌تان به شما می‌گوید که سرحال و شاد است؟

۲۴ تیر ۱۳۹۵

۱۴

آیا نشانه های شادی کودکانتان را می شناسید؟ در این مقاله به شما نشان داده می‌شود که چگونه کودک‌تان سرحال و شاد است.

چگونه کودک‌تان به شما می‌گوید که سرحال و شاد است؟

احتمالا شما خیلی زود به نشانه‌ها و صداهای یک نوزاد ناراحت پی می‌برید؛ اما علائم شادی مشخص‌تر است. نوزاد تا پس از اولین ماه حتی به اولین درجه  شادی واقعی، یعنی خندیدن نمی‌رسد! در این مقاله به شما نشان داده می‌شود که چگونه کودک‌تان به شما می‌گوید که سرحال و شاد است.

نوزاد:  نگاه‌های توخالی

حالت چهره و آهنگ صدای شما به نوزادتان آرامش می‌دهد. ممکن است هنگامی که به او لبخند می‌زنید و برایش زمزمه می‌کنید و او با نگاهی بی روح و خواب آلود به شما خیره می‌شود، دلسردکننده باشد، اما این یک  علامت خوب است!

دکتر لیندا آکردولو، می‌گوید: «در این مرحله نوزادان توانایی ابراز احساسات مثبت را ندارند و تنها می‌توانند یک چهره آرام به خود بگیرند. آنها یا گریه می‌کنند یا گریه نمی‌کنند. وقتی او به سمت شما برمی‌گردد و به صورت‌تان خیره می‌شود، دارد می‌گوید  زندگی خوب است. »

یکروزگی تا سه ماهگی: الگوهای آغوش گرفتن

هنگامی که نوزادتان بدنش را بر بازوهای شما منطبق کرده و پشتش را کمانی نمی‌کند، این نشانه این است که راحت است. در این سن، او وقتی شاد و خوشحال است که شما نیازهای اصلی‌اش را تامین کنید؛ یعنی به گریه‌اش پاسخ دهید، او را تغذیه کنید، پوشک‌هایش را عوض کنید و برایش لالایی بخوانید تا بخوابد.

1 تا 3 ماهگی: لبخند زدن و سهیم شدن آن با دیگران

دکتر کری کرونیک، متخصص اطفال می‌گوید: «تقریباً بین 4 تا 10  هفتگی، نوزادان به جای لبخند زدن متقابل، شروع به لبخند زدن غیرارادی می‌کنند. » قبل از این زمان، لبخند نوزاد شما ناشی از راحتی درونی است (مانند دفع گاز) اما حالا در واکنش مستقیم به چیزی یا کسی که به او لبخند زده است، لبخند می‌زند. »

3 تا 6 ماهگی: یک موضوع خنده‌دار

با تبدیل شدن تدریجی لبخند‌ها به خنده، اشیا در دنیای کودک هیجان انگیزتر می‌شوند. چه چیز کودک را ترغیب به پیش رفتن می‌کند؟ وابستگی کیفی به شما! آنها با سر و صداهای بامزه و قلقلک به هیجان می‌آیندحدود 6 ماهگی، عامل شگفتی یک هدف بزرگ می‌شود.

آنها با غافلگیر شدن و برعکس شدن پیش‌بینی‌های‌شان سرگرم و هیجان‌زده می‌شوند؛ مانند بازی قدیمی و خوب قایم باشک  (پنهان می‌شوید و به یکباره ظاهر می‌شوید و یک صدای غافلگیرکننده در می‌آورید).

4 تا 7 ماهگی: آوای نامفهوم

در ابتد، «گفتار» کودک یکسری آواهای هم‌آهنگ ممتد است؛ اما آیا آنها واقعا حاوی اطلاعات مفید  هستند؟ در حقیقت، بله! کودکان این آواها را از گوش کردن به صحبت‌های شما انتخاب می‌کنند.

در این مرحله آنها می‌توانند احساسات‌شان را به صورت صوتی منتقل کنند. در واقع، هنگامی که آواهای نامفهومی را با زیر و بمی بالاتر تولید می‌کنند، دارند به چیزی علاقه نشان می‌دهند یا اینکه خوشحالی‌شان را در واکنش به شما ابراز می‌کنند.

در 12 تا 18 ماهگی: این مرحله کمدی است!

کودکان حدود یکسالگی حس طنز به خود می‌گیرند. آنها ممکن است در تلاش برای خنداندن شما، یک پوشک را روی سرشان بگذارند یا با فنجان آبخوری‌شان صحبت کنند!

پژوهش‌ها در مورد به وجود آمدن حس طنز در کودکان نشان می‌دهد که انجام کارهای احمقانه با اشیاء معمولا یک منبع شادی و شعف است. پدر تلاش می‌کند کفش‌های کودک را به پاهای خود بپوشاند و این  واقعا  خنده دار و بامزه است.

منبع: زندگی آنلاین